Miliardářem za den. Investoři se perou o novou virtuální měnu

Zcela anonymní platby beze stopy. Takové je lákadlo nové internetové měny Zcash, o kterou se krátce po uvedení perou spekulanti. Za jednu virtuální „minci“ platili kolem 1000 dolarů a z tvůrců nového platebního systému se dokonce na chvíli stali papíroví miliardáři. 

Zcash tak chce odstranit nedostatek nejznámější virtuální měny – Bitcoinu. U ní se záznamy o jednotlivých transakcích zaznamenávají v jakési účetní knize  – blockchainu. Vyšetřovatelé díky tomu v minulosti už několikrát vystopovali třeba dealery, kteří na internetu prodávali drogy.

Naopak Zcash využívá metodu, kterou společně vyvinuli kryptografové v USA a Izraeli. V platebním systému díky ní lze schvalovat transakce bez toho, aniž by někde zůstaly záznamy o tom, kdo peníze přijímá nebo odesílá.

„Bude složité dokázat, že ho nevyužívají jenom zločinci.“

Podle hlavního vývojáře nové měny Zooka Wilcoxe ale finanční instituce mají zájem o technologii, která by jejich transakce maximálně zabezpečily. Wilcox zároveň jedná s úřady, aby jejich obavy ze zcela anonymní měny rozptýlil. Účelem Zcashe podle něj není pomáhat zločincům, ale ochraně soukromí.

Spekulanty ale podle všeho obavy o osud nové virtuální měny netrápí. Zájem o ni neklesá, když se cena nadále drží nad 1000 dolary. I díky tomu, že Zcashe je zatím k dispozici jen 1500 kusů z plánovaných 21 milionů. 

SDÍLET
sinfin.digital