Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Američan chce vystřílet zásobník do hurikánu. Šílený nápad zaujal, přidávají se tisíce lidí

Američan chce vystřílet zásobník do hurikánu. Šílený nápad zaujal, přidávají se tisíce lidí

Střílet na hurikán Irma, který se v těchto chvílích přibližuje k americké pevnině a ohrožuje miliony lidí na Floridě, může většině připadat jako nebezpečný a šílený nápad. Podle dvaadvacetiletého Američana je to ale způsob, jak čelit „stresu a nudě“. A nemyslí si to pouze on. Facebookovou událost, kterou za tímto účelem založil, už sledují desítky tisíc lidí. „Společná střelba“ by měla proběhnout zítra v deset hodin.

Postavit se přírodnímu živlu tváří v tvář a vypálit do něj zásobník se 22letý Ryon Edwards rozhodl z nekonečné „nudy a stresu“, který zažívá při čekání na hurikán Irma. Ten se v těchto hodinách nebezpečnou rychlostí řítí na USA a z Floridy vyhání do bezpečí více než pět milionů lidí.

Mladík, který také žije na Floridě, založil facebookovou událost v pátek večer a sám se nestačil divit, jak obrovskou vlnu zájmu tím vyvolal. „Společného střílení“ na hurikán, které je naplánováno na zítra v 10 hodin, se chce v tuto chvíli zúčastnit více než 20 tisíc lidí a další desítky tisíc lidí se rozhodly událost alespoň sledovat. „Reakce jsou pro mě naprostým překvapením,“ citovala Edwardsova slova zahraniční média. „Nikdy mne nenapadlo, že mne tento šílený nápad překročí. Stalo se z toho něco, co už je trochu mimo mou kontrolu,“ dodal.

Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat grafické návody, jak do hurikánu střílet, aby se kulka nevrátila a nezasáhla střelce. Kromě toho začaly vznikat další stránky, které vyzývají lidi, aby hurikán zastrašily například plamenomety.

Podle posledních informací se zdá, že hurikán Irma zasáhne během neděle floridské město Tampa, následky pohromy pocítí ale celý poloostrov.

Hurikán se nyní podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) pohybuje na severním pobřeží Kuby a vítr dosahuje rychlosti 215 kilometrů. Očekává se ale, že před příchodem k floridskému pobřeží ještě zesílí. Hlavnímu náporu budou v neděli vystaveny ostrovy Florida Keys a okolí města Tampa, kde žije asi půl milionu lidí.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1