Bestiální masakr u Přerova. Při poválečném „účtování“ tam vyvlekli rodiny z vlaku a postříleli je i s batolaty | info.cz

Články odjinud

Bestiální masakr u Přerova. Při poválečném „účtování“ tam vyvlekli rodiny z vlaku a postříleli je i s batolaty

Byl to bestiální masakr, ze kterého mrazí dodnes. Krveprolití na návrší zvaném Švédské šance u Přerova se odehrálo po konci druhé světové války. Československý armádní pluk tehdy postřílel 265 civilistů.

Byl to již více než měsíc, kdy skončila nejstrašnější válka v lidských dějinách. Po vytouženém míru se v červnu 1945 vraceli vlakem zpět domů obyvatelé Dobšiné a okolních obcí.

Bohužel se zastavení vlaku plného karpatských Němců, Maďarů a Slováků v obci Horní Moštěnice stalo pro všechny cestující osudným. Ve stejný den na nádraží stavěl i transport převážející československý armádní pluk z Petržalky a jeho velitel Karol Pazúr neváhal „vyřídit si účty s Němci“.

Jakmile se při rozhovoru s místními dozvěděl, že jsou ve vedlejší soupravě Němci, nezahálel a nařídil všem cestujícím, aby z vagonů vystoupili. Z vedlejší vesnice Lověšice povolal silné chlapy, kterým rozkázal na návrší zvaném Švédské šance vykopat velikou jámu. V noci pluk vyhnal své oběti nahoru a po nacisticku bez milosti postřílel 120 žen, 72 mužů a 75 dětí, kojence nevyjímaje.

Reportáž Anety Černé z Let u Písku, kde býval nacistický koncentrační tábor autor: INFO.CZ

Kolaborant důstojníkem

Mladý důstojník Pazúr si snažil střílením civilistů napravit svou pošramocenou válečnou reputaci. Jeho rodina měla styky s SSmany i gestapem a on sám byl za fašistického režimu Jozefa Tisa nadšeným nacistou. Již před válkou byl aktivní v Hlinkových gardách a po boku Wehrmachtu se zúčastnil bojů proti sovětskému Rusku. Rudá armáda ho však zajala a ze strachu před zastřelením otočil a doslova přes noc se z něj stal komunista a sovětský špion.

Bestiální popravy

Po nějaké době se nestoudný masakr provalil na veřejnost a Pazúr stanul před soudem. Nejprve se bránil, že byli ve vlaku příslušníci SS a Hitlerjugend. Jeho argumenty byly rychle vyvráceny, protože drtivá většina cestujících byli senioři a matky s malými dětmi, s nacisty neměli vůbec nic společného.

Střílení kojenců suše okomentoval slovy: „Co jsem měl s nimi dělat, když jsem jim postřílel rodiče?“

Proč Pazúr v podstatě unikl spravedlnosti?

Čtěte pokračování článku na webu Blesk.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud