Operace Anthropoid: Heydrichova smrt zajistila obnovu Československa. Komunisté ale parašutisty zavrhli | info.cz

Články odjinud

Heydrichova smrt zajistila obnovu Československa. Komunisté ale parašutisty zavrhli

Dva muži, samopal stengun, bomba a auto s třetím nejmocnějším nacistou říše – tak vypadalo ráno 27. května 1942 v zatáčce v pražských Kobylisích. Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík se na svůj úkol odstranit kata českého národa Reinharda Heydricha připravovali několik měsíců. Přesně před 76 lety pak nastala chvíle, která se zapsala do českých dějin jako největší odbojová akce druhé světové války – operace Anthropoid.

Nápad odstranit Heydricha se zrodil v hlavách československé exilové vlády v Londýně. Zastupující říšský protektor měl od svého nástupu do funkce 28. září 1941 na rukou krev stovek českých odbojářů. Ve funkci protektora českých zemí tehdy vystřídal Konstantina von Neuratha, který byl údajně příliš mírný. Heydrich, který byl architektem holokaustu, naopak chladně likvidoval české elity. „Heydrich nechal deportovat do vyhlazovacích táborů tisíce lidí a v odborné literatuře se uvádí, že od svého nástupu do funkce nechal zatknout 5 000 příslušníků odboje,“ vysvětluje archivář Vojtěch Šustek. Jak napsal i sám Heydrich: „Nechci se pokoušet starými metodami poněmčit tento český ksindl“.

Výsledkem akce parašutistů nebylo jen odstranění Heydricha, ale i poválečná obnova Československa

Heydrichovo běsnění sledovala v zahraničí exilová vláda, která tak přicházela v domovině o schopné odbojáře a ztrácela tak s protektorátem kontakt. Na české zástupce navíc sílil tlak velmocí, které požadovaly, aby Češi dali velkými odbojovými akcemi najevo, že stojí proti okupantům. V hlavách zpravodajců se tak zrodil nápad provést akci tak velkou, že by nejen přesvědčila Západ o postoji Čechů, ale donutila by navíc velmoci, které s Adolfem Hitlerem dojednaly Mnichovskou dohodu, podpisy odvolat a umožnit tak poválečné obnovení Československa v původních hranicích.

Bylo proto rozhodnuto, že v rámci výcviku parašutistů, který měla na starost Zvláštní skupina D vedená zpravodajcem Františkem Moravcem, vznikne speciální skupina, která bude mít za úkol odstranit některého z předních nacistů. „Edvard Beneš tuto záležitost konzultoval především právě s Františkem Moravcem, a když diskutovali, koho by měli odstranit, aby to mělo potřebný účinek, mluvili například i o ministru Emanuelu Moravcovi, který byl symbolem kolaborace. Nakonec se ale rozhodli, že to je příliš malá ryba, která svět zajímat nebude, a zvolili jako terč Reinharda Heydricha,“ vysvětluje autor knihy General František Moravec: jeho boj, rodina, vzpomínky Jaroslav Skopal.

Pro operaci Anthropoid byli z parašutistického výcviku v Británii vybráni Josef Gabčík a Karel Svoboda. Ten se ale při jednom z cvičných seskoků zranil a Gabčík na jeho místo doporučil svého přítele Jana Kubiše. Moravec jeho výběr schválil a byl to nakonec právě Kubiš, jehož bomba Heydricha zabila…

Bez českého odboje by se operace Anthropoid nemohla uskutečnit

Kubiš si do svého deníku v Británii před výsadkem poznamenal: „Dnes nejsem si jistý dnem, neb jest na mne požadován zvláštní úkol, úkol velice nebezpečný, ale nebojím se ho, jdu s chutí do práce a nezastaví mne ani to nejhorší." Přestože do země se vraceli vybavení financemi i falešnými doklady na jména Zdeněk Vyskočil (Gabčík) a Otto Strnad (Kubiš), skutečné riziko nemohl zřejmě odhadnout nikdo.

Gabčík s Kubišem doskočili do protektorátu společně s parašutisty ze skupin Silver A a Silver B 29. prosince 1941. Dle instrukcí měli co nejdříve provést útok na Heydricha a teprve až poté se spojit s místním odbojem. Ukázalo se ale jako nemožné připravovat útok bez pomoci místních, protože výsadkáři potřebovali úkryt, ale i potravinové lístky a další falešné doklady.

Nejmladší spolupracovníci operace Anthropoid autor: Info.cz

Český odboj přivítal parašutisty s nadšením. Ačkoli jen velmi úzký okruh lidí věděl, co je pravým úkolem Kubiše a Gabčíka, označovali je vzhledem k datu seskoku za „silvestrovský dárek“ a parašutisté brzo našli několik ochotných rodin, které jim poskytovaly ubytování, potraviny a podporu. Zapojených rodin byly po celé republice desítky. Především to byly rodiny Sokolů, které spolu díky vazbám z minulosti mohly snáze komunikovat a spojovala je společná vlastenecká myšlenka. Do pomoci byly často zapojené i děti. Zřejmě nejmladším přímým účastníkem odboje byla 14letá Jindřiška Nováková, která pomohla po útoku odklidit Kubišovo zakrvácené kolo a při střetu s gestapem projevila na svůj věk neuvěřitelnou statečnost.

Samopal nevystřelil, ale bomba zabrala

Parašutisté také získali spolupracovníka přímo z Heydrichova nejbližšího okolí. Byl jím František Šafařík, který pracoval na Pražském hradě, kam Heydrich denně dojížděl ze zámku z Panenských Břežan. Díky Šafaříkovi tak parašutisté věděli, že zastupující říšský protektor jezdí většinou bez doprovodu v otevřeném voze pouze se svým řidičem. Rozhodli se na něj proto zaútočit při jeho cestě ve vhodném místě. Tím byla ostrá zatáčka na křižovatce ulic V Holešovičkách a Kirchmayerova, kde vůz musel přibrzdit.

Kubiš s Gabčíkem zvolili jako den útoku středu 27. května 1942. Na místo dorazili na kolech v devět hodin ráno. Gabčík vyndal z tašky samopal stengun a pod kabátem jej smontoval. Kubiš si do ruky připravil bombu vyrobenou z protitankového granátu. Heydrich dlouho nejel a oba muži už byli nervózní. V 10:35 se ale objevil vůz s poznávací značkou SS-3 a parašutisté věděli, že vše probíhá, jak má. Heydrich jel jen s řidičem Johannesem Kleinem v otevřeném voze bez ochranky.

Reportáž: Rekonstrukce operace Anthropoid autor: Info.cz

V zatáčce vůz zpomalil a to byla chvíle, kdy Gabčík vytáhnul stengun. Ten ale nevystřelil. Řidič Klein v tu chvíli zvolal „Pozor, atentátník!“. Místo toho, aby ale zrychlil a parašutistům ujel, vůz zřejmě zpomalil, a to byla chvíle, kdy Kubiš vrhnul na auto připravenou bombu. Ta dopadla na pravou stranu auta nad zadní kolo na stupátko a roztrhla karoserii. Protože Kubiš byl poměrně blízko výbuchu, pokusil se ochránit si tvář aktovkou, přesto ho výbuch zranil nad levým okem.

Heydrich chtěl společně s Kleinem oba parašutisty pronásledovat. Byl ale zraněný střepinami z karoserie, a tak klesl u auta a začali se k němu sbíhat lidé z projíždějící tramvaje, kteří ho nakonec s pomocí nákladního automobilu firmy Holan odvezli do nemocnice na Bulovce.

Kubiš s Gabčíkem unikli. Na místě ale zanechali několik stop

Gabčík se nedokázal dostat ke svému kolu a prchal po svých. Heydrichův řidič ho pronásledoval, střílet ale nedokázal. „Johannes Klein měl při pronásledování Gabčíka povytažený zásobník pistole, a proto mu zbraň nefungovala. On poměrně dlouhou dobu Gabčíka pronásledoval, jeho pistole nestřílela, a kdyby se na chvilku zastavil a zjistil, že má povytažený zásobník, mohl jej zasunout, pistoli natáhnout a pak ve stoje v klidu na Gabčíka střílet. Ale on zmatkářsky honil Gabčíka s nestřílející pistolí,“ doplňuje Šustek.

Muži se střetli u řeznického krámu Františka Braunera, kam Gabčík vběhl, protože si myslel, že řeznictví má zádní vchod a podaří se mu Kleina setřást. Obchod měl ale jen jeden vstup, a když na místo doběhl Klein, měl mu údajně řezník Brauner, který byl venku, naznačit, že někdo se skrývá uvnitř. Gabčík pochopil, že se nevyhne přímé konfrontaci, možná i spoléhal na to, že Kleinovi zřejmě nefunguje pistole, když po něm za běhu nestřílel, a vyšel z krámku ven. Zde Kleina postřelil do nohy a dal se na útěk směrem k Vltavě a přesněji do bytu spolupracovníků Svatošových do Melantrichovy 15.

Podobně spletitou cestu z místa útoku mě i Jan Kubiš. Ten se naopak ke kolu dostal. Cestou se ho ale snažili zastavit někteří náhodní chodci, proto je odrazoval střelbou. Nasednul na kolo, na zraněné oko si přiložil kapesník a ujížděl směrem na Palmovku. U Libeňské sokolovny se bohužel srazil s chodkyní Anežkou Rožkovou, která později poskytla jeho popis a údaje o pohybu gestapu. Získala za to odměnu 150 tisíc korun. Kubiš pokračoval dál až na roh ulic Primátorská a Slavatova (dnes U Synagogy), kde kolo poblíž prodejny firmy Baťa odstavil a zamířil k rodině Novákových, jejichž jméno dnes na Palmovce nese ulice, kde bydleli. Paní Nováková pak poslala svoji nejmladší dceru Jindřišku, aby šla pro zakrvácené kolo.

Parašutisty hledalo neúspěšně 4 500 nacistů. Nakonec je zradil kolega

Nacisté po útoku běsnili. Hned ten den vyhlásili stanné právo a zákaz vycházení a do akce nasadili 4 500 lidí, aby parašutisty našli. Neúspěšně. Kolo, plášť a aktovky, které Kubiš s Gabčíkem zanechali na místě, vystavili v prodejně na Václavském náměstí a slibovali odměnu 10 milionů korun. Protektorátní vláda slíbila peníze zdvojnásobit. Přesto nikdo z odboje parašutisty neudal. Nacisté přitom neslibovali jen odměny, ale hrozili také strašlivou pomstou. Varovali, že každý, kdo útočníkům pomáhá a ukrývá je, bude popraven s celou svou rodinou. Tlaku nakonec podlehl Kubišův a Gabčíkův kolega, parašutista Karel Čurda z výsadku Out Distance.

17. června 1942 přišel do sídla gestapa v pražském Petschkově paláci a výměnou za bezpečnost pro sebe a svoji rodinu udal všechny parašutisty i všechny pomocníky z řad místního odboje, které znal. Od nacistů pak získal odměnu pět milionů korun, žil pod jménem Karl Jerhot a byl konfidentem gestapa. Po válce mu soud udělil trest smrti, který byl vykonán 29. dubna 1947.

Z hrdiny zbabělcem. Karel Čurda za zradu parašutistů dostal peníze, byt a německou manželku autor: Info.cz

Nacisté pak zatýkali odbojáře a podrobovali je nejtvrdším výslechům. Dozvěděli se tak, že Kubiš s Gabčíkem se společně s dalšími pěti parašutisty ukrývají v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. 18. června nad ránem místo doslova oblehli. Sedm parašutistů s omezeným množstvím munice bojovalo proti přesile 800 nacistů několik hodin. Všech sedm hrdinů při boji padlo. Jejich podporovatele pak nacisté stříleli v Kobylisích, většinu ale převezli do koncentračního tábora Mauthausen, kde je ve vlnách popravovali.

Komunisté dělali, že žádní parašutisté neexistovali. Tvrdili, že Heydricha odstranil lid

Jejich činy ale nebyly zbytečné. Heydrich na následky zranění zemřel 4. června. O operaci Anthropoid se mluvilo po celém světě. „Podařilo se zneškodnit jednoho z nejbližších spolupracovníků Hitlera a Velká Británie tak byla veřejným míněním přinucena odvolat podpis pod Mnichovskou dohodou, která byla pořád z hlediska britské politiky platná. Zneškodnění Heydricha znamenalo úspěch, jakého nedocílilo žádné jiné odbojové hnutí v okupovaných zemích. Sympatie britské veřejnosti k Čechoslovákům vzrostly natolik, že už bylo neúnosné setrvávat v názoru, že Mnichovská dohoda je legitimní,“ vysvětluje Šustek. K Británii se pak přidala i Francie, která Mnichovskou dohodu zneplatnila. Československo tak mohlo být po válce obnoveno v původních hranicích.

Ocenění se parašutisté po válce nedočkali, záhy totiž přišel únor 1948. Postoj komunistů k navráceným bojovníkům a letcům RAF byl tvrdý. Proto ani parašutistům, které de facto vyslal z Británie Edvard Beneš, nestavěli pomníky. „Komunisté se nejdřív snažili tvářit, že žádný útok nebyl. Když se například podíváte na propagandistický film Otakara Vávry Cesta k barikádám, který je z roku 1945, tak tam je řečeno, že Heydricha odstranil lid. Ani slovo o parašutistech nebo o Anglii,“ popisuje historik Jiří Padevět.

Heydrich měl odjet do Francie a odboj si útok na protektora nepřál. 7 největších lží o Anthropoidu autor: Info.cz

Komunisté následně rozjeli tvrdou propagandu, která se snažila význam útoku na Heydricha snížit a popisovat ho jako akci, která vedla ke zbytečné smrti mnoha lidí. Kvůli nepřízni doby se také dlouho nevědělo o mnohých hrdinech z řad českého odboje a jejich příběhy se začaly vynořovat teprve až po listopadu 1989, tedy v době, kdy už žil jen zlomek lidí, kteří by si veřejné ocenění zasloužili.

„Ve veřejném prostoru se teď víc než dřív objevují slova vlastenectví, hrdinství, národní hodnoty a přitom se vztahují často k věcem, na kterém rozhodně hrdí být nemůžeme. Právě operace Anthropoid je ale něco, na co hrdí být musíme a k čemu můžeme vztahovat skutečné vlastenectví,“ dodává Padevět.

Redakce INFO.CZ v loňském roce při příležitosti 75. výročí operace Anthropoid připravila sérii článků o okolnostech útoku, hrdinství českých odbojářů a následných represích. Všechny články si můžete přečíst zde.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud