Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je jedno, že není muslimka, říká o Češce vězněné v Pákistánu její právník. Čeho se Tereza nejvíc bojí?

Je jedno, že není muslimka, říká o Češce vězněné v Pákistánu její právník. Čeho se Tereza nejvíc bojí?

Zatímco Tereza H. sedí kvůli pašování devíti kil heroinu v pákistánském vězení, na veřejnost se o ní dostávají jen velmi kusé zprávy. Blesku se jako jedinému českému médiu podařilo získat exkluzivní rozhovor s jejím právníkem Čaudhrím Džavádem Zafarem. Jak dívka celou situaci prožívá a jak vidí její vyhlídky?

BLESK: Jak je na tom kvalita jídla?
„Jídlo ve vězeních je pákistánské, proto je asi jiné než to, na které jsou cizinci zvyklí. Splňuje ale hygienické podmínky a jeho kvalita je dobrá. Navíc je ve vězení i kantýna, kde se dá jídlo koupit. Tereza si na stravu nestěžovala, říkala jen, že obsahuje hodně chleba, takže asi kvůli tomu ztloustne.“

BLESK: Kde bere peníze na kantýnu? Může si ve vězení třeba přivydělat? Nebo jí někdo peníze posílá?
„V pákistánských vězeních vězni nemají možnost přivýdělku a to, odkud dostává peníze Tereza, sdělit samozřejmě nemohu.“

BLESK: Jak to řeší s oblečením ve vězení? 
„Pákistánská vláda oblečení nedává. Každá žena má jiný vkus a jinou velikost, takže oblečení si obstarávají samy, případně si oblečení i samy šijí. Navíc si Tereza na módu velmi potrpí, takže tam chodí ve svých věcech, co měla s sebou. K soudu jsem jí obstaral oblečení já.“

BLESK: Může mít problém s tím, že není muslimka? 
„Problém to samozřejmě není, jiná náboženství v Pákistánu plně respektujeme. Na víru se tu nikdo neptá. Ve vězení je úplně jedno, jestli je člověk muslim, nebo křesťan, nikdo tu není diskriminován.“

Celý rozhovor na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1