Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Stážista Tony Messenger si zprvu myslel, že je to jen ohňostroj. Že někdo venku, před redakcí novin Capital Gazette, zapálil dýmovnici a pár petard. Pak přišlo prvních několik výstřelů. Jeho přátelé a kolegové vpředu redakce se skláceli k zemi. První, druhý. Tony padnul na všechny čtyři. Rychle myslel. Snažil se odplížit dozadu redakce. K jedinému nouzovému východu, který redakce měla. Netušil ale, že vrah, který útočil kvůli nelichotivému článku, o tomto východu věděl také. A že ho předem zabarikádoval, aby jeho oběti nemohly uniknout. 

Hodiny právě odbily 2 hodiny a 33 minut. Tony Messenger na ten čas nikdy nezapomene. Do redakce amerických novin Capital Gazette Tony běžně vstupoval na čipovou kartu, která otevírala skleněné dveře. Vrah Jarrod Ramos ale vstupní kartu nepotřeboval. Dovnitř se prostřílel.

Když Messenger zjistil, že je únikový východ zavřený, první, co ho napadlo, bylo schovat se pod stůl. Pak napsal zprávu svým rodičům. Pak sdělení na Twitter („Střelec na ulici 888 Beastgate, prosím, pomozte“) a zavolal na tísňovou linku 911. Neřekl však ani slovo. Bál se, že ho střelec uslyší. Ze všeho nakonec se těsně objal s reportérkou Selenou San Feliceovou. Doufal, že to přežijí.

„Bylo to strašné,“ vzpomíná nyní v rozhovoru pro Today Show. „Myslel jsem, že tam zemřu.“ Nebyl sám.

Krimi-reportér Phil Davis si po útoku vybavil, že střelec, který za sebou nechal pět bezvládných těl, neřekl během děsivé střelby ani hlásku. „Jen v jeden moment si dobil zbraň.“

Policie byla na místě do 60 vteřin od první rány. I tak to bylo pozdě. Redakce byla kompletně rozstřílená. Těla na podlaze. Ve vzduchu pach střelného prachu a krve. Redaktoři utíkali z redakce, ruce nad hlavou. „Nejsme on,“ křičeli směrem k mužům zákona.

„Snažili jsme se nedívat na zem, kde byla mrtvá těla. I tak to nešlo. Z toho pohledu mi bylo špatně,“ vybavuje si okamžiky hrůzy Tony Messenger. Jeho kolega Davis redakci opouštěl jako poslední, po něm na místě zůstal už jen pětinásobný vrah. „Vzdávám se, vzdávám se,“ spílal Ramos směrem na policisty zpod stolu, kde se schovával.

Soustrast rodinám pěti obětí vyjádřil na Twitteru už ve čtvrtek prezident Trump. „Mé myšlenky a modlitby jsou s oběťmi a s jejich rodinami. Děkuji všem, kdo jsou na místě a pomáhají.“

Jeden tweet bylo ale podle mnohých až zoufale málo. Reportérka Selena San Feliciová mu odpověděla rázně: „Modliteb si vážím. Já jsem se modlila celou dobu, co jsem se schovávala pod stolem. My ale potřebujeme víc, než jen modlitby," řekla San Feliciová pro televizi CNN. „Jak dlouho se o této střelbě bude psát? Ani ne týden.“

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Narážela na až příliš volnou regulaci prodeje střelných zbraní v USA. To je podle mnohých důvod takových masakrů. A dalších takových na amerických školách. Každý týden jeden. I přes to ale Kongres ovládaný republikány nicméně nedospěl k zásadní shodě ohledně změny zákonů upravujících držení zbraní. Demokraté míní, že k tomu přispívá i vliv mocné zbrojařské lobby. Pozůstalí se mezitím ptají: Kolik lidí musí ještě zemřít, aby se něco změnilo?

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744