Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Stážista Tony Messenger si zprvu myslel, že je to jen ohňostroj. Že někdo venku, před redakcí novin Capital Gazette, zapálil dýmovnici a pár petard. Pak přišlo prvních několik výstřelů. Jeho přátelé a kolegové vpředu redakce se skláceli k zemi. První, druhý. Tony padnul na všechny čtyři. Rychle myslel. Snažil se odplížit dozadu redakce. K jedinému nouzovému východu, který redakce měla. Netušil ale, že vrah, který útočil kvůli nelichotivému článku, o tomto východu věděl také. A že ho předem zabarikádoval, aby jeho oběti nemohly uniknout. 

Hodiny právě odbily 2 hodiny a 33 minut. Tony Messenger na ten čas nikdy nezapomene. Do redakce amerických novin Capital Gazette Tony běžně vstupoval na čipovou kartu, která otevírala skleněné dveře. Vrah Jarrod Ramos ale vstupní kartu nepotřeboval. Dovnitř se prostřílel.

Když Messenger zjistil, že je únikový východ zavřený, první, co ho napadlo, bylo schovat se pod stůl. Pak napsal zprávu svým rodičům. Pak sdělení na Twitter („Střelec na ulici 888 Beastgate, prosím, pomozte“) a zavolal na tísňovou linku 911. Neřekl však ani slovo. Bál se, že ho střelec uslyší. Ze všeho nakonec se těsně objal s reportérkou Selenou San Feliceovou. Doufal, že to přežijí.

„Bylo to strašné,“ vzpomíná nyní v rozhovoru pro Today Show. „Myslel jsem, že tam zemřu.“ Nebyl sám.

Krimi-reportér Phil Davis si po útoku vybavil, že střelec, který za sebou nechal pět bezvládných těl, neřekl během děsivé střelby ani hlásku. „Jen v jeden moment si dobil zbraň.“

Policie byla na místě do 60 vteřin od první rány. I tak to bylo pozdě. Redakce byla kompletně rozstřílená. Těla na podlaze. Ve vzduchu pach střelného prachu a krve. Redaktoři utíkali z redakce, ruce nad hlavou. „Nejsme on,“ křičeli směrem k mužům zákona.

„Snažili jsme se nedívat na zem, kde byla mrtvá těla. I tak to nešlo. Z toho pohledu mi bylo špatně,“ vybavuje si okamžiky hrůzy Tony Messenger. Jeho kolega Davis redakci opouštěl jako poslední, po něm na místě zůstal už jen pětinásobný vrah. „Vzdávám se, vzdávám se,“ spílal Ramos směrem na policisty zpod stolu, kde se schovával.

Soustrast rodinám pěti obětí vyjádřil na Twitteru už ve čtvrtek prezident Trump. „Mé myšlenky a modlitby jsou s oběťmi a s jejich rodinami. Děkuji všem, kdo jsou na místě a pomáhají.“

Jeden tweet bylo ale podle mnohých až zoufale málo. Reportérka Selena San Feliciová mu odpověděla rázně: „Modliteb si vážím. Já jsem se modlila celou dobu, co jsem se schovávala pod stolem. My ale potřebujeme víc, než jen modlitby," řekla San Feliciová pro televizi CNN. „Jak dlouho se o této střelbě bude psát? Ani ne týden.“

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Narážela na až příliš volnou regulaci prodeje střelných zbraní v USA. To je podle mnohých důvod takových masakrů. A dalších takových na amerických školách. Každý týden jeden. I přes to ale Kongres ovládaný republikány nicméně nedospěl k zásadní shodě ohledně změny zákonů upravujících držení zbraní. Demokraté míní, že k tomu přispívá i vliv mocné zbrojařské lobby. Pozůstalí se mezitím ptají: Kolik lidí musí ještě zemřít, aby se něco změnilo?

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232