Články odjinud

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Myslel jsem, že tam zemřu. Mrazivé svědectví stážisty z redakce, kterou vystřílel rozzuřený čtenář

Stážista Tony Messenger si zprvu myslel, že je to jen ohňostroj. Že někdo venku, před redakcí novin Capital Gazette, zapálil dýmovnici a pár petard. Pak přišlo prvních několik výstřelů. Jeho přátelé a kolegové vpředu redakce se skláceli k zemi. První, druhý. Tony padnul na všechny čtyři. Rychle myslel. Snažil se odplížit dozadu redakce. K jedinému nouzovému východu, který redakce měla. Netušil ale, že vrah, který útočil kvůli nelichotivému článku, o tomto východu věděl také. A že ho předem zabarikádoval, aby jeho oběti nemohly uniknout. 

Hodiny právě odbily 2 hodiny a 33 minut. Tony Messenger na ten čas nikdy nezapomene. Do redakce amerických novin Capital Gazette Tony běžně vstupoval na čipovou kartu, která otevírala skleněné dveře. Vrah Jarrod Ramos ale vstupní kartu nepotřeboval. Dovnitř se prostřílel.

Když Messenger zjistil, že je únikový východ zavřený, první, co ho napadlo, bylo schovat se pod stůl. Pak napsal zprávu svým rodičům. Pak sdělení na Twitter („Střelec na ulici 888 Beastgate, prosím, pomozte“) a zavolal na tísňovou linku 911. Neřekl však ani slovo. Bál se, že ho střelec uslyší. Ze všeho nakonec se těsně objal s reportérkou Selenou San Feliceovou. Doufal, že to přežijí.

„Bylo to strašné,“ vzpomíná nyní v rozhovoru pro Today Show. „Myslel jsem, že tam zemřu.“ Nebyl sám.

Krimi-reportér Phil Davis si po útoku vybavil, že střelec, který za sebou nechal pět bezvládných těl, neřekl během děsivé střelby ani hlásku. „Jen v jeden moment si dobil zbraň.“

Policie byla na místě do 60 vteřin od první rány. I tak to bylo pozdě. Redakce byla kompletně rozstřílená. Těla na podlaze. Ve vzduchu pach střelného prachu a krve. Redaktoři utíkali z redakce, ruce nad hlavou. „Nejsme on,“ křičeli směrem k mužům zákona.

„Snažili jsme se nedívat na zem, kde byla mrtvá těla. I tak to nešlo. Z toho pohledu mi bylo špatně,“ vybavuje si okamžiky hrůzy Tony Messenger. Jeho kolega Davis redakci opouštěl jako poslední, po něm na místě zůstal už jen pětinásobný vrah. „Vzdávám se, vzdávám se,“ spílal Ramos směrem na policisty zpod stolu, kde se schovával.

Soustrast rodinám pěti obětí vyjádřil na Twitteru už ve čtvrtek prezident Trump. „Mé myšlenky a modlitby jsou s oběťmi a s jejich rodinami. Děkuji všem, kdo jsou na místě a pomáhají.“

Jeden tweet bylo ale podle mnohých až zoufale málo. Reportérka Selena San Feliciová mu odpověděla rázně: „Modliteb si vážím. Já jsem se modlila celou dobu, co jsem se schovávala pod stolem. My ale potřebujeme víc, než jen modlitby," řekla San Feliciová pro televizi CNN. „Jak dlouho se o této střelbě bude psát? Ani ne týden.“

720p 360p
V Americe si zbraň koupíte i od 14 let. Hněv pozůstalých ale sílí

Narážela na až příliš volnou regulaci prodeje střelných zbraní v USA. To je podle mnohých důvod takových masakrů. A dalších takových na amerických školách. Každý týden jeden. I přes to ale Kongres ovládaný republikány nicméně nedospěl k zásadní shodě ohledně změny zákonů upravujících držení zbraní. Demokraté míní, že k tomu přispívá i vliv mocné zbrojařské lobby. Pozůstalí se mezitím ptají: Kolik lidí musí ještě zemřít, aby se něco změnilo?

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud