Články odjinud

Sport, vzdor a doping. Další díl Příběhů 20. století přibližuje život sportovců za normalizace

1080p720p360p

Seriál dokumentů Příběhy 20. století na ČT se uzavírá. V neděli běží dva poslední díly. Po dokumentech o „Antichartě“, normalizačním školství, agentech StB nebo kamarádech, z nichž se jeden stal spolupracovníkem tajné bezpečnosti a donášel na ostatní, zpracovali tvůrci i téma socialistického sportu (a dopingu). 

„V dnešní době se všechno žene do výkonu…endorfiny jsou jen jedny a jsou pořád stejný, sportem si musíte dělat radost na jakýkoli výkonnostní úrovni. A to je společenskej úkol sportu, ne být mistr světa,“ říká v úvodu dokumentu někdejší úspěšný koulař Remigius Machura (který získal mimo jiné zlato na MS v Paříži v roce 1985). Sám to však během své kariéry „hnal do výkonu“ velmi aktivně. Ve filmu otevřeně popisuje, jak začal v 80. letech dopovat.

Divák během sledování dokumentu přihlíží historickým dramatům optikou sportovců, a přihlíží i tlaku, který se zvyšoval a kterému někdo z nich podlehl a někdo ne. Nejdříve to byl tlak politický. Hlavní síla dokumentu je znovu v autentických výpovědích lidí, kteří vyprávěli pro sbírku Paměť národa. Někteří ze sportovců jsou známí, někteří méně, v každém případě si ale člověk zase uvědomí, jak je dobře, že jsou jejich vzpomínky zaznamenané - a kdykoli dostupné, abychom si mohli dotvořit si obraz doby nebo ověřit, kdo a jak se v socialistickém marasmu choval.

Pro diváky budou asi nejvíce atraktivní vzpomínky hokejisty Jana „Gusty“ Havla, který získal stříbro na olympiádě v Grenoblu v roce 1968. O rok později se mělo hokejové MS konat v Praze, komunistické vedení se ale obávalo nepokojů, tak bylo přesunuto do Švédska. Českoslovenští hokejisté napsali předem petici, že Rusům nepodají po zápase ruce, ať už vyhrají či prohrají. „Nejen, že jsme chtěli vyhrát. My jsme chtěli především národu ukázat, že tady s okupanty nesouhlasíme,“ říká tehdejší hrdina Havel. O přelepených hvězdičkách na dresech reprezentantů už se psalo mnohokrát, je ale zajímavé to slyšet autenticky přímo od jednoho z těch pěti, kdo hvězdičku opravdu přelepili a nesli za to následky.

Zajímavě se sešly osudy dvou dalších protagonistů dokumentu: otce úspěšného veslaře Vladka Laciny (získal bronz na olympiádě v Montrealu v roce 1976) a běžkyně Jaroslavy Jehličkové zavřeli do komunistických lágrů. Rodiny se kamarádily. Lacina vzpomíná na zájezd na lyže do Rakouska v zimě roku 1969, kam původně jelo 35 lidí. Zpět se vracel jen on, řidič a „politický dohlížitel“, ostatní během zájezdu utekli na svobodu.

Kanoista Jiří Vrdlovec (později získal zlato na MS v Tampere v roce 1983) v dokumentu později popisuje, jak zprvu důrazně odmítal vstoupit do strany. Nějakou dobu odolával tlaku, nakonec ale povolil. „Měl jsem rodinu a nechtěl jsem to hnát až na hranici kriminálu. Tak jsem ze sebe udělal takovýho toho, co držel hubu. A můžu vám říci, že se za to dodneška stydím.“ Jeden z nejsilnějších momentů filmu.

Kromě politických tlaků byli sportovci vystaveni i tlakům na výkon. Od roku 1969 držela Jaroslava Jehličková dva roky světový rekord. Že začali ostatní sportovci dopovat, jí došlo, když se nepřirozeně výrazně zlepšovali. Na další olympiádě v Mnichově vyhrála ruská závodnice, v čase o deset vteřin lepším. „Trenér mi říkal „tím ty se nezabývej, to je cesta, kterou my nikdy nepůjdeme,“ vypráví Jaroslava Jehličková. „Tenhle svět už pro mne není, protože dosáhnout na vrchol bez podpůrných prostředků už zřejmě nejde,“ popisuje, k čemu došla po mnichovské olympiádě.

Kanoista Jiří Vrdlovec i koulař Machura popisují, jak se na soustředěních otevřeně mluvilo o podpůrných prostředcích. Vrdlovec to odmítl, nikdy za to nebyl perzekvován. Doping vždy odmítal i Lacina, nechával si dokonce pravidelně u známé doktorky testovat krev – aby vyloučil, že mu někdo doping, třeba při společném jídle, dává tajně. Remigius Machura, neměl, zdá se, s podpůrnými prostředky problém. „Celej ten východní blok v tom jel. Ale byli ještě pozadu za Západem. … Pokud po někom chceme nějaký výkon, měla by mu být k němu povolena taková cesta, jakou on si zvolí,“ říká.

V roce 1984 zakázaly československé úřady sportovcům účast na olympiádě v Los Angeles. A nutili je, aby s takovým krokem veřejně vyjádřili souhlas (pohled na Helenu Fibingerovou v archivním televizním dokumentu, kde říká, jak stojí za stranou, je doslova k pláči a člověka obepíná trapno). Důvodem zákazu účasti byl bojkot předešlých OH v Moskvě v roce 1980 ze strany západních sportovců, na protest proti sovětské invazi do Afghánistánu.

Že komunistický aparát řídil v Československu všechny důležité oblasti života – lidový i profesionální sport nevyjímaje – o tom nikdo nepochyboval. Vrcholoví sportovci byli nástroji propagandy, nereprezentovali jen sebe, svůj klub a zemi, ale i stranickou politiku. „Lidé, kteří tomu obětovali všechno, zjistili, že jsou součástí politického soukolí…Napadlo nás, že jsem součástí hry, která není upřímná. To si nikdo do té doby moc nepřipouštěl,“ shrnuje ke konci dokumentu Vladek Lacina.

TV Příběhy 20. století, díl 15. – Sport, vzdor a doping (režie: Radim Špaček)

Dokumenty, které vycházejí z nahrávek pro sbírku Paměť národa, vysílala ČT od září do prosince každou neděli kolem 18.15 hod. večer. Všechny už odvysílané díly najdete v iVysílání České televize.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818