Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Týrání a sexuální zneužívaní dětí. Kamery odhalily brutální podmínky v psychiatrické léčebně

720p480p360p240p

Psychiatrická léčebna v americké Oklahomě čelí obvinění z týrání a zneužívání dětských pacientů. Na problémy instituce upozornil v obsáhlém investigativním textu server Buzzfeed. Že léčebnu prošetřují, už potvrdily i státní úřady.

Buzfeed se v článku odvolává na policejní záznamy, zprávy státního vyšetřování nebo rozhovory s 15 současnými či bývalými zaměstnanci léčebny. Server tvrdí, že Shadow Mountain je velmi problémové zařízení, v němž časté násilí ohrožuje pacienty stejně jako tamní pracovníky.

„Policejní záznamy z posledních tří let ukazují, že strážci zákona museli do léčebny vyjet celkem 340krát. V průměru to je dvakrát do týdne. Policie řešila útěky, napadení, bitky, ale i znásilnění. Oklahomská státní agentura uvádí, že za tyto tři roky došlo k 30 případům týrání či zneužívání,“ píše se v textu.

720p 480p 360p 240p
V léčebně v USA týrali děti.

Mezi nejčastější prohřešky léčebny patřila i snaha za každou cenu naplnit všechna lůžka. Výsledkem byla častá hospitalizace pacientů, kteří ji nepotřebovali. Již pětileté děti navíc instituce odtrhávala od rodičů a držela na odděleních s nedostatečně kvalifikovaným personálem.

Zaměstanci jsou ostatně dalším problematickým bodem. Léčebna přijala vrchní sestru, kterou státní lékařská komise již třikrát potrestala. Jednou dokonce za to, že během služby na jednotce intenzivní péče brala drogy.

Nad tím vším měl kontrolu Mike Kistler. Někdejší zápasník a držitel černého pásku v judu. Neměl sice žádné medicínské vzdělání, přesto se během desetiletého působení v léčebně vypracoval až na jejího ředitele.

Nyní i jemu hrozí postih. Videa publikovaná serverem Buzfeed ukazují, že také on se na týrání pacientů přímo podílel.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744