Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Vznikne nový kontinent? Afrika se rozpadá, objevily se nové obří trhliny

720p360p

Za miliony let by Východní Afrika už nemusela být součástí černého kontinentu, varují už řadu let odborníci a geologové z celého světa. Rozdělením na dvě nesouměrně velké části by tak Africký kontinent ztratil podobu, v jaké ho známe dnes. Dalším důkazem tohoto komplikovaného přírodního procesu se staly nedávno objevené trhliny na jihozápadě Keni, které se táhnou do vzdálenosti několika kilometrů.

Neustále pobíhající změny planety Země jsou pro člověka ve většině případů téměř nepostřehnutelné, geologické změny na východě Afriky jsou však do očí bijící. Hluboké praskliny půdy se zde objevují řadu let, na jihozápadě Keni však vzniká další, která už v zemi při pobřeží Indického oceánu napáchala řadu škod. Trhlina, která neustále roste, zničila část dálnice z Nairobi do města Narok a její šíření je navíc doprovázeno seizmickou činností, píše americká televize CNN.

Nová prasklina tak opět vyvolává otázky, zda a kdy dojde k rozdělení afrického kontinentu na dva. Jedinečný proces tvorby nového kontinentu se odehrává v oblasti Východoafrické propadliny, která se táhne od Adenského zálivu při pobřeží Somálska až po Zimbabwe. Země jako Etiopie, Keňa a Tanzanie by tak za miliony let mohly podle vědců zůstat odtržené od zbytku černého kontinentu.

Jak takový proces vlastně probíhá? Důvodem postupného odtržení východu Afriky je pohyb litosférických neboli tektonických desek. Černý kontinent se totiž z velké části rozkládá na africké desce a pouze menší východní část leží na somálské litosférické desce. Tyto desky se však od sebe postupně vzdalují, a litosféra se tak ztenčuje, až v budoucnosti praskne. Tento geomorfologický jev je přitom doprovázen právě vznikem povrchových trhlin, vulkanismem a seizmickou činností.

Podle vědců proces vyvrcholí vznikem nové oceánské pánve, podobně jako se to před 138 miliony let stalo v případě Atlantského oceánu, který se vytvořil rozdělením kontinentů Jižní Ameriky a Afriky. Právě to se nyní odehrává také na východě černého kontinentu, nejde ale o nic nového. První známky separace se začaly objevovat v oblasti severní Etiopie už před 30 miliony let. Od té doby se šíří směrem k Zimbabwe průměrnou rychlostí 2,5 až 5 centimetrů za rok.

Přestože je pro člověka tento proces jen těžko pozorovatelný, vznik nových trhlin a postupné oddělování somálské desky může vést i k zemětřesení a erupci sopek. Ne po celé délce Východoafrické propadliny však proces probíhá stejným tempem. Zatímco na jihu se desky oddělují desky pomalu, na severu se už litosféra ztenčila téměř k úplnému rozkladu.

Právě oblast Afrického rohu by tak mohla být startovacím bodem pro odtržení nového kontinentu. V bodě zlomu se podle vědců začne tvořit nové dno oceánu v podobě ztuhlého magmatu, které se postupně zaplaví vodou. Během desítek milionů let se pak bude proces šířit dál, a africký kontinent tak přijde o značnou část svého území.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1