10 nejhorších drog, které z vás vysají duši a zatancují si na vašem hrobě

Víme, jaké jsou ty úplně nejhorší drogy, se kterými se můžete na světě setkat. Pečlivě jsme zvážili kritéria jako je toxicita, síla závislosti nebo to, jak rychle z vás droga udělá lidskou trosku, a připravili jsme vám seznam látek, se kterými se rozhodně kamarádit nechcete.

10. Ketamin

Neboli uspávadlo koní. Ketamin je primárně anestetikum, které se nalezlo masivní uplatnění na bojištích vietnamské války. Ošetřovaní vojáci si nicméně po aplikaci „Vitamínu K“ nebo „K2“ brzy začali stěžovat na velmi živé halucinace, od poloviny 70. let se tak látka začíná užívat jako rekreační droga. Její uživatelé se kromě halucinací těší z depersonalizací či pocitů oddělení od vlastního těla. Časté užívání drogy ale k poruchám vědomí, neurózám a dalším mentálním poškozením.

9. Amfetamin

Jinak také speed. Droga, která uživatele nabíjí energií, dodává jim sebejistotu a pocit nepřemožitelnosti. Droga tak nalézá své odbytiště na diskotékách, kde její uživatelé oceňují euforii či ztrátu sociálních bariér, která je po aplikaci drogy zaplaví. Odvrácená strana však nastupuje brzy. Amfetamin svým uživatelům totiž často způsobuje psychózy, údajně až u pětiny všech uživatelů. Kromě drogově závislých paradoxně užívají amfetamin jako léčivo i děti s poruchou pozornosti (ADHD syndrom), látka se užívá i při léčbě narkolepsie a chronického únavového syndromu.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Češi mohou do Evropského parlamentu volit, i když nebudou doma. V zahraničí to ale tentokrát nelze

8. Benzodiazepiny

Kdo by neznal valium, krále všech sedativ. U této drogy není, ve srovnání s ostatními položkami na tomto seznamu, nejnebezpečnější předávkování, způsobují však extrémně silnou závislost. Benzodiazepiny mají hypnotický a sedativní efekt - tedy způsobují zklidnění až spánek a odstraňují či rozpouštějí strach. Uživatelé benzodiazepinů připomínají lidi intoxikované alkoholem – člověk je po užití drogy nápadně veselý a má zhoršenou koordinaci pohybů.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

7. Metadon

Tato látka je paradoxně používaná v lékařství pro léčbu závislosti na ještě horších látkách, zejména na heroinu. Metadon je v těle metabolizován velmi pomalu, proto se při substituční léčbě může podávat jen jednou denně. Oproti jiným opiátům se jedná o látku relativně bezpečnou, nicméně smrtelné nebezpečí uživatelům hrozí, pokud metadon zkombinují s alkoholem či jinými drogami. V lékárenství se metadon používá i jako analgetikum.

6. Barbituráty

Předávkování barbituráty podepsalo ortel smrti nad herečkou Marylin Monroe. V minulém století byla tato droga hojně využívána jako lék na spaní, po zjištění jejích nežádoucích účinků se přešlo na o něco bezpečnější benzodiazepamy. Barbituráty způsobují velmi silnou fyzickou i psychickou závislost, která často vede až k předávkování a smrti. Používají se jako sebevražedná droga.

5. Kokain

Přestože se až do počátku minulého století kokain prodával v každé plechovce Coca-Coly, rozhodně to neznamená, že jde o drogu neškodnou. Právě naopak, tato látka si své zařazení do kategorie tvrdých drog zaslouží naprostým právem, mimo jiné i díky své velice silné návykovosti. Kokain způsobuje euforii, bezstarostnost, družnost, je velmi energizující, při případném předávkování však vede k srdečnímu selhání. Kokain má kvůli své vysoké ceně nálepku drogy filmových a hudebních hvězd, politiků a byznysmenů.

„Koka nás živí.“ Kolumbie jí loni vypěstovala rekordní množství

4. Metamfetamin

Jako droga se metamfetamin objevil ve druhé světové válce, kdy jej pro povzbuzení brali nacističtí letečtí stíhači či tankisté. Aplikací látky uživatele zaplavuje příval energie, vzrušení, hovornost, družnost a stejně jako u kokainu metamfetamin nezpůsobuje fyzickou závislost. Ideální droga? Chyba lávky! Psychická závislost je totiž v drtivé většině případů naprosto devastující. Amfetaminová psychóza je obrovským rizikem všech amfetaminů včetně metamfetaminu čili pervitinu. Jde o závažné psychické onemocnění, kterému se nevyhne žádný závislý či dlouhodobější uživatel pervitinu

3. Alkohol

S alkoholem má zkušenost většina dospělé populace. Tato droga působí podobně jako amfetamin, tedy povzbudivě, ale zároveň zklidňuje a otupuje pocit úzkosti. Předávkování alkoholem prohlubuje účinky drogy - necitlivost vůči bolesti, otrava, jejímž následkem je snaha těla zbavit se jedu zvracením, a nakonec bezvědomí, v horších případech kóma či smrt následkem vážného předávkování. Nikoliv nepodstatné jsou i sociální důsledky užívání této drogy: rozvrácené vztahy, výpověď ze zaměstnání, upití se k smrti. Češi si navíc musejí dávat extra pozor, Česká republika totiž dlouhodobě patří v celosvětovém žebříčku mezi státy s nejvyšší spotřebou alkoholu.

Terorista z berlínského útoku užíval drogy. Kamionem vjel do lidí nejspíš pod vlivem, myslí si policie

2. Tabák

Další z látek, která je společností tolerována, ačkoliv na její účinky umírá zdaleka nejvíce lidí – až 20 procent populace. Tabákový kouř obsahuje řádově přes 4000 chemikálií - například močovinu, čpavek, dusičnany, kyanovodík, formaldehyd či radioaktivní látky. Další stovka látek, kterou tabák obsahuje, je navíc rovnou je kancerogenních, tedy vyvolávajících rakovinu. Korunu tomuto smrtícímu mixu nasazuje jediná návyková látka v cigaretách – nikotin, který, kromě toho, že jde o pesticid, je droga návykovější než například heroin.

1. Heroin

Droga, která pohltí uživatelovu duši takovým způsobem, že okolní svět přestává existovat. První dávky uživateli navozují útlum spojený s euforickými stavy, vnitřní klid. Postupem času je však třeba dávky zvyšovat, ne kvůli navození euforie, ale aby člověku zmizely příšerné abstinenční příznaky, paranoidní stavy, noční můry. Pro vnějšího pozorovatele se intoxikovaný heroinem jeví jako opilý, se zornicemi velikosti špendlíkových hlaviček. Život uživatelů heroinu má stálý vzorec: Jedinec opouští svoje původní zájmy, prodává vše, co lze prodat, krade v obchodech a nabízí své tělo za peníze. Ztrácí poslední vazby na nedrogový svět, včetně rodiny a nejbližších příbuzných a jediní, kdo zůstávají, jsou ostatní drogově závislí.

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

Jan Palach: Upálení, čtyři poslední dopisy a dva hroby. Podrobnosti o statečném činu, od kterého uplynulo 50 let, čtěte zde>>>

SDÍLET
sinfin.digital