Češi nejsou národem Slovanů, je jich jen třetina. Překvapivý výzkum odhalil naše předky

Česko: slovanský národ bez Slovanů? Nejnovější výzkum Masarykovy univerzity se zaměřil na původ obyvatel a výsledky překvapily i samotné badatele. Slovanské kořeny má totiž jen asi 35 procent populace. Mezi Čechy je totiž taky řada potomků Germánů, Keltů, Vikingů nebo Židů. Na studii upozornil deník Právo.

Vědci výzkum opřeli nejen o údaje z matrik. Zabývali se i původem příjmením lidí, a především vzorky DNA mužů. V databázi jich mají přes 2 000.

Kromě potomků Slovanů nejčastěji Čechům v žilách koluje germánsko-keltská krev, odhaduje se, že jich v tuzemsku žije také zhruba třetina. Z řad Vikingů má prapředky deset procent.

„Pátrání po původu lidí s pomocí genetiky připomíná tak trochu detektivku. U jednoho muže jsme zjistili, že jeho neznámý prapředek pocházel z Anglie. U dalšího nás bádání přivedlo až do Izraele. Pro mnohé jsou výsledky výzkumu šokující. Genetiku ale nelze nijak ošidit,“ řekl Právu genealog a historik Martin Kotačka z brněnské Masarykovy univerzity.

Česko je takovou pestrostí genetického fondu v evropském měřítku úkazem. V Irsku by totiž takové pátrání příliš novinek nepřineslo. Drtivá většina obyvatel ostrovního státu má keltské kořeny.

SDÍLET
sinfin.digital