Ikarie XB1 přistane na Berlinale

Digitálně zrestaurovaná klasika režiséra Jindřicha Poláka se představí divákům nejnavštěvovanějšího festivalu světa v únoru 2017.

Sci-fi legenda vznikla v roce 1963. O půl století později plní sály předních světových přehlídek. V novém, digitálně vylepšeném hávu.

Film byl letos v květnu jako historicky první zástupce české kinematografie prezentován v sekci Classics mezinárodního filmového festivalu ve francouzském Cannes. Na Berlinale ho vybrali do sekce „Retrospektive: Future Imperfect. Science · Fiction · Film“.

Oživení pomohly zahraniční granty

Ikarii XB 1 natočil režisér Jindřich Polák volně podle románu Stanisława Lema K mrakům Magellanovým. Hlavní role ztvárnili Zdeněk Štěpánek, Radovan Lukavský, Dana Medřická, Miroslav Macháček a František Smolík. Příběh s humanistickým podtextem je situován do roku 2163, kdy se kosmický koráb s mezinárodní posádkou vydává hledat mimozemské formy života.

V Česku je film distribuován v kinech od června, hned se dostal do žebříčku 20 nejnavštěvovanějších filmů. Doposud jej v kinech vidělo na 3000 diváků. V prosinci vydá Národní filmový archiv tento snímek na DVD a Blu-Ray discích.

Ikarie XB 1 je součástí projektu Digitální restaurování českého filmového dědictví zaměřeného na zpřístupnění archivních snímků v nových technologických podmínkách, za něž se počítají kina s digitální projekcí, televizní vysílání ve vysokém rozlišení či nosiče Blu-ray.

SDÍLET
sinfin.digital