Jak staří Egypťané postavili Velkou pyramidu v Gíze? Archeologům se podařilo záhadu rozluštit

ekb

Chufuovu nebo také Cheopsovu pyramidu každý rok obdivují tisíce návštěvníků. Nejstarší a jediný do dnešní doby zachovalý div světa je však předmětem zájmů také mnoha archeologů, kteří se dlouhá léta snaží přijít na jednu z nejzajímavějších otázek historie – jak se starým Egypťanům podařilo do Gízy přepravit víc než 170 tisíc tun vápence, ze kterého je největší egyptská pyramida postavena? Archeologové, kteří prohledávají okolí Velké pyramidy, mají v ruce nové objevy a věří, že se jim podařilo otázce přijít na kloub.

Archeologové už dlouhou dobu vědí, že část kamenů byla vytěžena z místa zvaného Tura, které je od Gízy vzdálené necelých 13 kilometrů. Pro žulu, ze které je víc než 4000 tisíce let stará pyramida také postavena, však museli dojíždět do dolu vzdáleného dokonce víc než 800 kilometrů.

Nad způsobem, jakým byl stavební materiál převážen do Gízy, si však vědci dlouhou dobu lámou hlavu. Archeologové, kteří pracují v pyramidovém komplexu, nyní podle deníku The Independent věří, že záhadu rozluštili.

Podle jejich zjištění totiž staří Egypťané přepravovali obrovské kameny za pomoci lodí, které k tomuto účelu speciálně sestavili. K závěru je vede nález starého papyrusového svitku a pozůstatku lodi. Kromě toho v místě pyramidy objevili také síť vodních cest, po kterých lodi plné kamenů k pyramidě připlouvaly.

„Ode dne nálezu bylo jasné, že máme nejstarší papyrus, který kdy nalezen,“ řekl pro dokumentární film Egyptská Velká pyramida: Nové důkazy Pierre Tale, který strávil analýzou nalezeného papyru čtyři roky. Autorem listiny byl zřejmě Merer, který velitelem celkem 40 elitním námořníkům, kteří speciální lodě naváděli do cíle.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital