Osteoporóza je dětská nemoc, která se projevuje ve stáří, tvrdí lékař. Až třetina lidí kvůli zlomeninám zemře

Osteoporóza neboli laicky řídnutí kostí je diagnóza, kterou slyší čím dál více pacientů.  Může za to prodlužování věku i lepší diagnostické metody, které odhalí více případů než v minulosti. Každých 30 vteřin se dle Mezinárodní osteoporotické nadace (IOF) vlivem řídnutí kostí jednomu Evropanovi zlomí kost. Následkům po fatálních zlomeninách krčku podlehne ročně až třetina pacientů, prevence je přitom poměrně jednoduchá a v porovnání s léčbou i levná. Nemoc, která se dříve objevovala téměř výhradně u starších žen, navíc začíná čím dál častěji sužovat i muže. Do 50 let by se dle IOF měl počet zlomenin krčku zdvojnásobit.

Každý člověk bez rozdílu pohlaví ztrácí od 30. narozenin přibližně jedno procento kostní hmoty ročně. Řídnutí kostí je tak přirozenou součástí stárnutí. O tom, zda se u člověka ve stáří osteoporóza projeví, však nerozhodují jen genetické predispozice, ale i množství vápníku, které zkonzumuje v dětství. Důležité proto je dosáhnout v dětství díky správné stravě bohaté na vápník co nejvíce kostní hmoty.

Jít do vlády s Babišem může být v zájmu Česka, říká ekonom Jan Švejnar

Za osteoporózu může nedostatek vápníku i vitamínu D

„Lze právem říci, že osteoporóza je dětská nemoc, která se projevuje svými důsledky a komplikacemi ve stáří,“ vysvětluje pro INFO.CZ vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory Václav Vyskočil. V důsledku prodlužování věku mezi lety 1950 a 2000 došlo dle něj k významnému nárůstu počtu pacientů s osteoporózou. „Prodlužující se věk je také důvodem, proč se dnes setkáváme i s osteoporózou u mužů. Pamatuji ještě období, kdy jsme přednášeli o tom, že muž se svojí osteoporotické zlomeniny nedožije. Dnes už to není pravda,“ potvrzuje Vyskočil.

Naprostá většina pacientů, která utrpí zlomeninu stehenní kosti, má nedostatečné množství vitamínu D. „Po 65. roce života totiž klesá schopnost organismu vytvořit si vitamín D prostřednictvím slunečního záření a pak zůstává jediný jeho zdroj, a to je potrava, kde jsou zdrojem hlavně mořské ryby, což není nejběžnější jídelníček starších spoluobčanů,“ dodává lékař. Následné zlomeniny stehenní kosti bývají často fatální, až 30 % pacientů zemře.

Pražské elity kážou ze zlatého nočníku. Nedivte se, že lidi mají radši Zemana, říká Kartous

Vyléčení znesnadňuje psychika. Pacient musí vědět, že o něj má někdo zájem

„Neumírají na zlomeninu, ale na následné komplikace. Může u nich vzniknout proleženina, zápal plic nebo trombóza, protože tito pacienti jsou po zlomenině imobilizovaní,“ vysvětluje Vyskočil. Důležité prý je pacienta co nejdříve operovat a rozhýbat, aby nezůstal příliš dlouho na lůžku. Kromě toho hraje důležitou roli také psychický stav pacienta, který z velké části může jeho zdraví ovlivnit.

„Pacient musí vědět, že je o něj zájem a to nejen ze strany zdravotnického managementu, praktického lékaře, ale především ze strany rodiny. Psychika v těchto případech může sehrát roli významného faktoru ovlivňujícího další průběh onemocnění a léčby,“ potvrzuje lékař. Kromě toho je rovněž důležité, aby při rekonvalescenci pacienta spolupracovalo několik specialistů. V České republice se ale komplexní péče nedá většinou financovat z běžného zdravotního pojištění.

Chybí dostatečná mezioborová spolupráce, ve Švýcarsku díky ní snížili úmrtnost pětkrát

„Většinou je potřeba využít dalších zdrojů jako například ve Švýcarsku, kde kombinují finance z grantu, příspěvek obce či kraje. V Basileji před několika lety spustili projekt komplexní péče o pacienta se zlomeninou horního konce stehenní kosti. Díky tomu se podařilo v tomto centru během 6 let snížit úmrtnost pětkrát, tedy ze třiceti na šestiprocentní úmrtnost,“ popisuje Vyskočil. Ve švýcarském centru má každý nemocný k dispozici svého rehabilitačního pracovníka, nutričního a mentálního terapeuta a před překladem na rehabilitaci projde vyšetřením v laboratoři chůze.

Přestože riziko vzniku osteoporózy částečně ovlivňuje genetika a strava v dětství, i ve stáří existuje řada způsobů, jak předcházet fatálním úrazům a doplňovat potřebný vápník a vitamín D. „Vyplatí se mít pravidelný pohyb, pravidelně cvičit, mít svalovou hmotu odpovídající věku, dobré brýle, dobré osvětlení, korigovat nerovné povrchy a mít například madla v koupelně nebo na WC. Jsou prostředky, které jsou velmi jednoduché a levné, snadno aplikovatelné, ale často se na ně zapomíná,“ potvrzuje odborník. Vitamín D je navíc možné přijímat i ze specializovaných doplňků stravy a nejen z konzumace mořských ryb, které mohou být pro některé pacienty nedostupné.

SDÍLET
sinfin.digital