Prezident Twitteru. Trump chce spoléhat na 140 znaků i ve funkci. Co už stihl napsat?

Neortodoxní styl Donalda Trumpa na sociální síti je už pověstný. V krátkých vzkazech oznamuje svoji personální politiku, komentuje světové dění nebo působí miliardové ztráty, když zkritizuje některou z velkých společností. Těsně po zvolení si budoucí americký prezident předsevzal, že tweetování omezí. Teď ale svůj slib přehodnotil.

Podle budoucího tiskového mluvčího Bílého domu Seana Spicera bude Trumpův účet sloužit hlavně ke zveřejňování politických oznámení a jako „bezprostřední“ komunikační nástroj. Má to být důkaz, že Donald Trump bude zcela jiným druhem prezidenta. Spicer v rozhovoru pro ABC News řekl, že je možné, že řadu mainstreamových médií toto rozhodnutí děsí. Budoucího prezidenta totiž na sociálních sítích sleduje přes 45 milionů uživatelů, se kterými může přímo komunikovat.

Server NBC News vybral několik z celé řady kontroverzních tweetů, které zatím Donald Trump zveřejnil na svém profilu. Podívejte se na ně.

Vyznání lásky Hispáncům

V jednom ze svých tweetů se Trump snažil zlehčit všechna obvinění, která se na něj snáší kvůli xenofobním poznámkám. S hashtagem #CincoDeMayo (oslava dne vítězství mexické armády nad francouzskými vojsky), zveřejnil fotku, na které jí mexické jídlo „taco bowls“. Ty nejlepší podle něj ale dělají v restauraci Trump Tower Grill.

Co ví Donald Trump? Tvrdí, že má další informace, že za hackerskými útoky nebylo Rusko

Spor s bývalou Miss Universe

Poté, co se prezidentská kandidátka Hillary Clintonová postavila za bývalou Miss Universe (Alicia Machado), protože si ji Donald Trump dobíral kvůli váze a jejímu původu, hned v několika příspěvcích se Trump obul do obou dam. Podle něj má Alicia ostudnou minulost, což má dokládat údajná pornografická nahrávka. A Clintonová jí prý navíc dopomohla k získání amerického občanství, jen aby ji pak mohla lépe využít v průběhu kampaně.

Trump a jeho 289 cílených urážek na Twitteru

Bylo jich hodně, The New York Times je ale posbíral všechny. Napočítal přesně 289 lidí, míst a věcí, které Donal Trump na svém účtu urazil. Jednou dokonce vyhrožoval senátorově manželce. Ve svém tweetu tvrdil, že senátor a někdejší konkurent v kampani Ted Cruz zneužil fotky jeho manželky Melanie, pro svoji kampaň. Hned další větou vyzval Cruze k opatrnosti, jinak by „mohl také vytáhnout nějaké tajemství jeho ženy“.

Tweet za čtyři miliardy dolarů. Trump strhal plán na nákup stíhaček F-35

Rychlejší než tiskovka

Guvernér Mike Pence se stal vůbec prvním kandidátem na viceprezidenta, který byl oznámen prostřednictvím sociálních médií. Trump ve svém příspěvku odkázal na tiskovou konferenci, která se ale měla konat až následující den.

Tradiční kampaň vs. rychlá reakce

Trump díky používání Twitteru dokázal, že je možné tyto dvě polohy spojit. Twitter mu totiž umožnil velmi rychle reagovat na soupeře. Takto například odpověděl poté, co se současný americký prezident Barack Obama vyjádřil na podporu Hillary Clintonové v prezidentské kampani: „Pokud by Obama pracoval na stabilizaci naší země stejně tvrdě jako na ochraně a podpoře Hillary, všichni bychom se měli mnohem lépe!“

„Počítače zkomplikovaly naše životy.“ Trump zvláštním výrokem přešel téma protiruských sankcí

Na druhou stranu se ale Trump v nových technologiích nevyžívá. Podle serveru Politico se jeho okolí vyjádřilo v tom smyslu, že namísto prohlížení webových stránek preferuje tištěná média. Jeho spolupracovníci tvrdí, že od něj nikdy nedostali e-mail nebo textovku.

SDÍLET
sinfin.digital