„Pro ženy je svět hrozné místo.“ Bloggerka se stala terčem sexuálního útoku, teď proti násilí zahájila kampaň

Podle odhadů OSN zažilo sexuální nebo fyzický útok 35 procent žen. Jednou z nich je i brazilská bloggerka a aktivistka Clara Averbucková, kterou v Sao Pulu napadl řidič sdílené služby Uber. Otřesným zážitkem se nenechala srazit na kolena a rozhodla se, že spustí online kampaň, která bude proti sexuálnímu násilí na ženách bojovat. „To, co se stalo, se stává stovkám tisíc brazilských žen,“ říká populární brazilská bloggerka. 

Byla neděle večer, když šla Clara Averbucková z večírku pořádaném v Sao Paulu. Domů ji měl odvézt řidič Uberu, kterého jí přivolali přátelé. Když se blížili k jejímu domu, řidič ji zatáhl do tmavé uličky. V odlehlém místě ji srazil na zem a znásilnil. „Řidič zneužil mého zranitelného stavu, protože jsem pila,“ říká podle deníku The Guardian Clara. Důkazem otřesného zážitku je modřina na obličeji, kterou čtenáři jejích online příspěvků nemohou přehlédnout.

„To, co se stalo, se stává stovkám tisíc brazilských žen,“ říká v rámci své kampaně na twitteru brazilská aktivistka a oběť sexuálního napadení. „Je to každodenní situace, není to jenom Uber,“ dodává Clara, která se stala jednou z prvních bloggerek v Brazílii a od té doby napsala už sedm knih. Kromě toho píše také blog na stránkách Místo pro ženy.

Po útoku stála před rozhodnutím, jestli napadení nahlásit na policii. Řekla si, že to neudělá. Jako aktivistka totiž zažila mnoho případů, kdy šly sexuálně napadené ženy na policii, spravedlnosti se ale nedočkaly.

„Je těžké tyhle zločiny odhalit,“ tvrdí Clara. „Když to nemůžete dokázat, může se to obrátit proti vám a agresor vás může žalovat. Stalo se to několika ženám,“ říká bloggerka s tím, že taková situace není v Brazílii nic výjimečného. Některé ženy byly po podání žaloby dokonce fyzicky napadeny.

„Vězni, kteří zemřou, jsou těmi šťastnými.“ Lidé držení v táborech KLDR zažívají opravdové peklo

„Pro ženy je svět hrozné místo,“ píše v příspěvku na facebooku, kde popisuje nedělní útok. „Mluvím o tom, aby každý, kdo mě čte, věděl, že se to může stát kterékoliv ženě, v jakémkoliv okamžiku, a ta bezmoc a zoufalství jsou nevyhnutelné,“ vysvětluje bloggerka, která chce upozornit na to, že sexuální násilí na ženách je v Brazílii skutečný problém.

O to samé se snažila i kampaň z roku 2014, kdy desítky tisíc brazilských žen sdílely fotografii s nápisem „Nezasloužím si být znásilněná“. Ženy tak reagovaly na průzkum, podle kterého si mnoho mužů myslí, že si ženy za útoky mohou samy.

Opilý agresor nese nízký podíl viny a ženy samy provokují. Učebnice, která popisuje znásilnění, sklidila kritiku

Společnost Uber se od útoku distancovala a potvrdila, že řidiče vyhodila a je odhodlaná na vyšetřování útoku spolupracovat. „Uber odmítá jakékoliv násilí na ženách,“ uvedl k případu zástupce Uberu. Kolik žen jejich řidiči každý rok napadnou, společnost sdělit nechce. Útok na populární bloggerku však není jediný, a některé ženy proto vyšly do boje s agresivními řidiči na vlastní pěst a sdílí jejich fotografie s hashtagem #MyAbuserDriver.

SDÍLET
sinfin.digital