Nepanikařte, nehrajte mrtvého a nemočte do vody. 8 tipů, jak přežít útok žraloka

HalfPageAd-1

Info.cz

04. 08. 2018 • 15:10

V egyptském dovolenkovém resortu Marsá Alam včera zemřel 41letý Čech. Nestal se obětí zákeřné nemoci, nebo teroristického útoku, ale podlehl údajně zraněním, které mu způsobil žralok. Dá se podobnému útoku bránit, nebo bývá setkání s predátorem s charakteristickou horní ploutví většinou smrtelné?

Mobile-rectangle-3

Pravděpodobnost, že člověk přijde do střetu se žralokem, je poměrně malá. Podle údajů CNN je šance na útok žraloka jednu ke 11,5 milionu. Nejčastěji zatím útočili mořští dravci u pobřeží Spojených států a Austrálie. Pokud byste ale žraloka zahlédli i při relaxaci ve vlnách Středozemního moře, je vhodné znát několik postupů, které vám v tomto případě mohou zachránit život.

Do vody choďte převážně přes den

Žraloci jsou údajně nejaktivnější časně ráno a nebo naopak po setmění. Přestože plavání v záři měsíce může být romantické, výrazně tím zvyšujete šanci, že se ve vlnách potkáte s nějakým mořským dravcem.

Vyhněte se rybářským lodím

Nebezpečné může být také zdržovat se ve vodě poblíž lodí s rybáři. Žraloci totiž velice dobře dokáží vycítit ve vodě krev, a proto je to často táhne k lodím u kterých ve vodě na háčku zápasí menší ryby o život. Kde je krev, cítí žraloci potravu.

Na toaletu si dojděte na pevninu

Žraloci dokáží údajně vycítit nejen krev, ale i jiné tělní tekutiny a není proto vhodné vykonávat potřebu přímo do vody, protože tím můžete pozornost dravce přilákat.

Nepanikařte

Když už se ocitnete v blízkosti žraloka, je dobré zachovat klid. Přestože je to v podobné chvíli těžké, šplouchání a zběsilé kopání končetinami může žraloka naopak vyburcovat k útoku.

Neotáčejte se zády

Žraloci rádi oběť překvapují zezadu, odkud se jim také lépe útočí. Je proto dobré pokusit se ve vodě pomalu otáčet tak, abyste vždy měli kroužícího žraloka na očích a neumožnili mu útok ze zálohy.

Nehrajte mrtvého

Příliš vzruchu škodí, žralok ale není medvěd, aby ho odradila hra na mrtvého. Buďte stále ve střehu a žraloka sledujte. Pokud by mělo dojít k přímému střetu, doporučují experti pokusit se dravce udeřit na citlivá místa. Trefit se do čumáku může být těžké, ale žraloka zabolí také šťouchanec do oka nebo do žáber. Cokoli po ruce se přitom může hodit jako vhodná zbraň - i kámen nebo šnorchl.

Zády k útesu

Pokud žraloka potkáte při potápění, můžete ho zmást, pokud mu nedovolíte kolem vás kroužit. Dravec totiž většinou útočí až po několika kolečkách kolem svojí oběti. Zachránit život tak může například přitisknutí se zády k útesu.

Pomalu za záchranou

Není nutné pasivně čekat, co se z kroužení žraloka vyvine. Experti radí pomalu se dát na ústup a plavat buď směrem k pevnině, nebo k lodi, pokud je blízko. Důležité je ale nevířit při tom příliš vodu a plavat na znak, aby člověk měl žraloka stále na očích.

SDÍLET

Billboard-bottom-1