A ještě jednu dávku pro starou! Do Česka se s očkováním vrátila „komoušská“ protekce a padají hlavy

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Podpultovka, říkalo se žádanému a nedostatkovému zboží za komunismu, kdy u nás kvetla papalášská protekce. Teď se podpultovka očividně stala z očkováním proti koronaviru a komoušské papaláštví rozkvetlo znovu. Radní pro zdravotnictví Královehradeckého kraje Zdeněk Fink nechal přednostně naočkovat svou manželku, zatímco vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozdělilo tisíc vakcín mezi své zaměstnance a jejich příbuzné.

SZÚ sice zkoušel okolo zjištění Seznam Zpráv chvíli mlžit a natahovat očkovací předpisy podobně jako prezident Miloš Zeman Ústavu, do případu se ale vložil ministr zdravotnictví za ANO Jan Blatný. Pozval si na kobereček šéfa ústavu Pavla Březovského a ten dnes rezignoval. V politice často diktuje symbolika a málokdy to platí tak jako v současné pandemické krizi. A kdo jiný by měl právě nyní dodržovat pravidla, když ne SZÚ přímo podřízený Blatnému? Ten tak má na kontě první veřejnou „popravu“.  

Jestli ale něco nese všechny bizarní rysy někdejšího komoušského papalášství, pak je to příběh zmíněného Finka. Jeho geniální prostotu by stěží trumfl i nebožtík Jaroslav Dietl, autor TV seriálů o životě komunistických papalášů. Exprimátor Hradce Králové a politik z Hradeckého demokratického klubu se totiž nechal okamžitě očkovat i s manželkou a samozřejmě se u toho nechali vyfotit. Ano, příklady přece táhnou, ne?  

Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem proto naočkovanými manžely hned ozdobila svůj facebook. Problém je, že Finkova manželka neměla na přednostní očkování nárok, protože není lékařkou, zdravotnicí, dobrovolnicí ani nepatří do ohrožené skupiny. A mezi první očkované by nepatřila, ani kdyby byla „budoucí dobrovolnicí“, jak argumentuje Fink. Zatím je prostě jen jeho manželkou. Hradecký radní ale ukázal, kdo nejen u nich doma vládne pevnou mužskou rukou. 

„Neumím si představit, že bych manželku nechal doma. Dokonce jsem jí to nařídil, pokud, jak mě prosí, chce pracovat jako dobrovolnice v očkovacích centrech při vakcinaci. Bez očkování bych ji tam nepustil. Žena měla náskok díky informaci ode mne, že budeme hledat lidi do center,“ zkoušel se z toho „vybrousit“ velký patriarcha. Vidíte, ani pokání vždycky úplně nevyjde. Myslíte si, jak z toho vybrušujete, a přitom je to jako vždy právě naopak. 

Snad nejhorší ale je, že Finka podržel královéhradecký hejtman za ODS Martin Červíček. Ten celý manželský příběh posunul ještě dál, když řekl, že v tom nevidí „papalášskou výhodu, ale jistou prozíravost ve snaze být nadále užiteční všem ostatním.“ Tak jen doufejme, že stejně „prozíraví“ nebudou chtít být i ostatní, kteří na očkování musí čekat, protože mají tu smůlu, že nepatří mezi rizikové. Brzy bychom mohli zjistit, že máme naočkované samé prozíravé lidi, zatímco ti staří a neprozíraví dál umírají.

sinfin.digital