Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Airbnb: V novém, romantickém typu ekonomiky nelze tolerovat neplacení daní. Komentář Petra Kolmana

Airbnb: V novém, romantickém typu ekonomiky nelze tolerovat neplacení daní. Komentář Petra Kolmana

I když nejste zrovna hipster/ka z pražského Karlína, Letné, ze Žižkova či z Brna-Veveří, patrně jste slyšeli o službě Airbnb. Airbnb je webová služba zprostředkující pronájem ubytování. A je prostě mega cool, řekli by (zejména) mladí lidé. A zlí politici by ji chtěli regulovat, doplnil by asi nejeden mladý traveler či milovnice nízkonákladové cestování.

Ale pozor, dávno to není okrajová „volnočasová přivýdělková“ aktivita. Tahle postmoderní služba už drží celou polovinu ubytovacího trhu v Praze! Před pár roky neuvěřitelné! Souhlasím s názory, že se v zásadě již nedá mluvit o tom, že by se jednalo o tzv. sdílenou ekonomiku (SEK).

SEK, v níž si lidé vzájemně neorganizovaně poskytují služby. A pouze část z nich si tím krapet přivydělává například ke studiu, k důchodu či mateřské anebo rodičovské. Tak už tomu dávno není, milí politici. Inu, pantha rhei.

Z aktuálně publikované vládní analýzy (kovaný liberál si patrně povzdechne, že vláda má dnes analýzu na ledacos, ale tady ji opravdu vítám) vyplynulo, že asi 15 procent pronajímatelů poskytuje přes polovinu služeb pražského Airbnb.

Člověk nemusí mít hned bakalářský titul z ekonomie, aby mu bylo jasné, že zde existují mocní vlastníci nemovitostí, kteří zmíněnou cool sexy platformu využívají, či spíše zneužívají k prachobyčejnému podnikání, které často „zapomínají“ řádně a včas zdanit.

Za obrovsky neetické pokládám, jestliže někdo k takovémuto „sdílenému nepodnikání“ zneužívá městský byt anebo byt, jejž před pár roky zakoupil od města v rámci prodeje municipálního majetku například za třetinovou cenu proti ceně místně obvyklé, obyvatelé větších českých měst jistě tuší, o čem nyní hovořím.

Spousta lidí se mylně domnívá, že Airbnb se nemusí danit. Chyba lávky. Jak to tedy je?

Z výdělku si bere Airbnb tři procenta za zprostředkování a částku pak musí „hostitel“ vykázat ve svém daňovém přiznání. Tuto povinnost nechává společnost úplně na svých uživatelích. Pár „hostitelů“ skutečně své daňové povinnosti plní, ale je jich reálně minimum.

Mám za to, že zejména na výše citovaných 15 procent velkých pronajímatelů – sdílečů držících přes polovinu služeb pražského Airbnb – by se měla finanční správa zaměřit.

Rozhodně zde nejde o závist, jak se jistě dočteme v komentářích, ale o narovnání tržního prostředí. Skutečně není spravedlivé, aby jedni (třeba majitelé hotelů, hostelů a penziónů) byli nuceni platit nemalé daně a jiní moderní zvěstovatelé nové, sdílené ekonomiky nikoliv. Jelikož i „airbnbisté“ využívají veřejných služeb placených z veřejných peněz.

Daňové neduhy nejsou přirozeně jediným problém, jejž Airbnb přináší, své by mohli vypravovat sousedé z takto krátkodobě pronajímaných bytů – hluk, nepořádek, rušení nočního klidu –, ale to by byl námět na další komentář.

Na závěr se asi sluší dodat obligátní, že stát by měl snížit daně a lidé (včetně citovaných moderních nepodnikatelů) je pak budou více a rádi platit sami od sebe. Nicméně pokud nahlédneme do programů stran před nadcházejícími parlamentními volbami, tak takový apel by byl patrně nadbytečný. Jelikož snížení daní nyní navrhují všechny politické strany, včetně stran levicových.

Samozřejmě je otázkou, zda na něj po volbách jako obvykle strany, a hlavně jed(A)NO vykutálené hnutí nezapomenou.

Autor je právník a publicista, text původně vyšel na webu Reflexu

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744