Ani Bartošova řídká aura sebevědomí nezamaskuje, co všichni vidí: Piráti by šli do vlády zhrzení a poražení

GLOSA PETRA HOLCE | Ať už Piráti skončí v exekutivě, nebo ne, tři věci díky jejich koalici se STAN víme. Zaprvé vidíme, jak si skutečně představují vládu a že příštímu kabinetu budou zatápět, ať už budou v něm, nebo v opozici. Zadruhé sledujeme, jak Starostové ve volbách použili další partaj a teď ji prostě zase odloží. A zatřetí dal PirStan za pravdu Miloši Zemanovi a všem dalším, kdo hlásali, že jsou koalice „podvod“. Skončil totiž hned po volbách.

Ano, na papíře ta koalice sice pořád oficiálně drží, ale realita vypadá jinak. Nejen šéf STAN Vít Rakušan nenechal jediného piráta na pochybách, že záhy letí přes palubu. Ještě než totiž Piráti dohlasovali o svém (ne)vstupu do vlády, tak vzkázal, že to Starosty nezajímá – že pochopitelně půjdou do Strakovky i bez pirátských spojenců. A to i když si před volbami podepsali, že jdou společně do vlády i do opozice. „To je demokracie, nikoli podvod,“ tvrdí teď Rakušan. I reklamní kreativci mu musí závidět schopnost zabalit popravu parťáka do takové lyriky.

Piráti to každopádně měli čekat. Podobně STAN nechal plavat i TOP 09, když se před lety začala potápět do bažiny marginálních stran. A vyvézt do sněmovny po boku jiné partaje se Starostové snažili i ve sněmovních volbách v roce 2017, staří lišáci lidovci je ale rychle prohlédli. Ostatně sami s tím mají velké zkušenosti. „Těmi výroky vypovídají zejména sami o sobě,“ komentovala v pořadu Politalk na Novinkách.cz chování STAN první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

sinfin.digital