ANO a ČSSD podle Medianu doplácejí na neschopnost čelit pandemii, volby by vyhráli Piráti

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Také podle agentury Median už není hnutí ANO nejsilnější stranou v zemi. Voliče ztrácí i druhá vládní strana, tedy ČSSD. Naopak koalice Pirátů a STAN posiluje podle aktuálních dat Medianu jak pokud jde o pevné jádro voličů, tak svým potenciálem. Dílčí závěr analytiků Medianu zní také takto: „Zdá se, že situace kolem pandemie covid-19 začíná výrazně ovlivňovat pozici koaličních stran.“

Spočívá v něm nejen interpretační jádro už několik týdnů patrných trendů v podpoře jednotlivých politických stran, ale také jisté úskalí a naděje Andreje Babiše. Pokud bude na konci léta naočkováno kritické množství populace, premiér to zcela jistě před volbami prodá jako své vítězství s koronavirem, což mu může přece jen nějaké politické body pomoct uhrát. Faktem ale je, že nyní čelí nebývalému úbytku voličů: zatímco loni v létě se Babišovo hnutí pohybovalo nad třiceti procenty, nyní je ve volebním modelu pod pětadvaceti. Je to zdaleka nejhorší číslo od voleb v roce 2017.

A nejen to, Babišovo hnutí ANO nedosahuje volebního výsledku ani v případě, že započteme hlasy všech voličů, kteří jej vážně zvažují volit a nevylučují účast ve volbách. Zatímco aktuální volební potenciál hnutí ANO je 28,5 procent, před čtyřmi roky obdrželo ve volbách 29,64 procent hlasů. Babišovi klesá také volební jádro, tedy počet voličů, kteří jsou o své volbě přesvědčení, aktuálně jich je 17,5 procent. A byť se jedná těsně ještě pořád o nejsilnější volební jádro, i na něm lze ilustrovat, jakým problémům premiér čelí.

Březnový volební model v % (zdroj dat: Median)
sinfin.digital