Szájer, netvor, pokrytec… Maďarský europoslanec je pro média až příliš lákavý terč

Matyáš Zrno

KOMENTÁŘ MATYÁŠE ZRNA | Uznávám, že to je až příliš lákavé, aby se to nechalo jen tak ležet ladem. Konzervativní europoslanec, hlásná trouba tradičních hodnot a autor homofobních zákonů chycen na gay party v době lockdownu v Bruselu. Ano, jde o story maďarského europoslance a jednoho z původních spoluzakladatelů Fideszu Józsefa Szájera. Potíž s tím je jen jedna – není to tak úplně pravda.

Základní fakta pravdivá jsou – Szajer se skutečně zúčastnil pánského večírku a to v době lockdownu, kdy je shromažďování více lidí zakázáno. V Bruselu si nesmíte pozvat ani k sobě do bytu více než jednu cizí osobu. Ale co ta ostatní tvrzení, která z homosexuála, který se zúčastnil večírku, dělají pokryteckého netvora?

Homofobní netvor

Aktuálně.cz nám přináší příběh o muži, který je ženatý a přitom se „aktivně podílel na změně ústavy, která umožňuje vládě přijímat zákony diskriminující homosexuály.“ Do maďarské ústavy se tak dostala „řada změn upevňujících tradiční pojetí rodiny a manželství a diskriminující sexuální menšiny.“ Na základě těchto změn tak podle Aktuálně.cz Maďarsko v posledních letech mění v rámci zachování „křesťanských hodnot“ právní předpisy, které omezují práva LGBT lidí a jako příklad udává zákon, který zakazuje transsexuálním lidem žádat o změnu pohlaví.

Seznam Zprávy zmiňují, že je Szajer ženat a že až dosud platil za velkého zastánce konzervativních křesťanských hodnot a podílel se na rétorice Fideszu o „mravní prohnilosti Západu a zkaženosti bruselských elit a levice“.

Právnička Adéla Horáková z JsmeFér si na blogu na Aktuálně.cz stěžuje, že Szájer s Orbánem už léta vede pečlivě naplánovaný a promyšlený útok proti ženám a LGBT+ lidem. Brání „tradiční rodinu“ a „křesťanské hodnoty“. Můžete si říct, jak je možné, že někdo kdo chodí na gay sex party je zároveň tak aktivním homofobem? Bohužel je to možné. Na jednu stranu jsou podobní lidé často sami obětí systému, který vytváří – jsou obětí internalizované homofobie. Protože je společnost nepřijímá jací jsou, mají problém přijmout sami sebe a tak v sebezáchovném pudu a snaze zapadnout si někteří lidé začnou namlouvat, že s nimi opravdu není něco v pořádku.

Jak to tedy je ve skutečnosti? Ano, Szájer je ženat, ale možná by stálo za to zmínit, že jeho homosexualita byla veřejným tajemstvím, které nijak nepopíral a že se svou ženou žil již léta odděleně (on v Bruselu, ona v Budapešti). Bral si ji kdysi ve velmi mladém věku, kdy se po tragické smrti rodičů stal poručníkem svých mladších sourozenců. Pokrytcem v osobním životě tedy nebyl. Nikdy nepopíral, že je homosexuál, se ženou nežil a jeho sňatek se dá pochopit situací, ve které se dávno v 80. létech ocitnul.

sinfin.digital