Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš aneb Lžu, ale letím vzhůru. Komentář Bohumila Pečinky

Babiš aneb Lžu, ale letím vzhůru. Komentář Bohumila Pečinky

Pro Andreje Babiše to byl jeden z nejhorších týdnů v politice. Nejdříve se zapletl do výčtu svých zdaněných a nezdaněných příjmů a finančních transakcí s dluhopisy Agrofertu. Následně parlamentní vyšetřovací komise zveřejnila svou zprávu, která je faktickou obžalobou, jak Babiš v létě 2016 vyvolal politickou krizi kvůli organizačním změnám v policii, a to na základě zmanipulovaných argumentů.

To je výsledek práce sedmičlenné poslanecké skupiny sestavené napříč všemi stranami, která závěrečné znění jednomyslně odsouhlasila. Stručný přehled událostí: policejní prezident Tuhý vyhlásil loni na přelomu května a června sloučení dvou elitních policejních útvarů. Babiš, který měl dlouhodobě dobré kontakty na ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou, začal proti změnám vystupovat.

Na svou stranu strhl Šlachtovy spojence a některé žalobce, hlavně z Olomouce. Vznikla legenda, že jde o kriminální záměr odstranit špičkové policisty, aby nemohly být prošetřeny některé případy. Utvořil se babišovský tábor (Babiš, část ÚOOZ a státních zástupců, Babišova média), který zpochybňoval legitimitu vedení vnitra a policie. Připomínalo to vzpouru v policii. Předseda ANO následně vyhrožoval odchodem z vlády, pokud bude reorganizace dokončena. Do hry nakonec vstoupil prezident Zeman, přivedl všechny strany ke stolu a výsledkem byla dohoda na vytvoření vyšetřovací komise.

Její závěry jsou však pro Babišův tábor zdrcující. Vyplývá z nich, že snad nejtvrdší obvinění policejního prezidenta Tuhého z „brutálního úniku informací“ z vyšetřovacích spisů bylo založeno na omylu policisty Vaculíka, který zaměnil telefonní hovory. Před komisí se k tomu ostatně sám přiznal. Tím padl hlavní pilíř argumentace babišovců. Nejhorší na celé věci byla role Babišových médií, především Lidových novin, které účelově interpretovaly svědectví z Babišova tábora, takže vytvořily dojem spiknutí proti špičkovým policistům.

Opíralo se to především o oficiální i neoficiální svědectví policistů Komára a Šlachty a státních zástupců Ištvana, Komára a Šeredy. O jejich vystupování zpráva říká, že „tento stav je v rozporu se zásadami trestního řízení, jako je zásada zdrženlivosti, zásada neveřejnosti přípravného řízení a zásada presumpce neviny“. A jaké budou praktické výsledky zprávy? Andrej Babiš a jeho tisk závěry komise odmítnou a před voliči se budou stylizovat do role obětí.

Není vyloučeno, že Babišova popularita v určitých kruzích ještě posílí. Touto zprávou je v tomto volebním období mrtvý zákon o státním zastupitelství, který měl vytvářet speciální prokurátorsko-policejní útvary bez standardního dohledu. A hlavně: už i širší veřejnosti musí být jasné, že špičky olomouckého vrchního státního zastupitelství jsou více ohrožením než nástrojem obrany demokratické zákonnosti.

Další komentáře autora si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744