Babiš chce sestěhovat úředníky. Nepodaří se mu to

 FOTO: Archiv Blesku

Miroslav Cvrček

02. 01. 2017 • 16:12

Ministr financí Andrej Babiš mezi svátky informoval média, že plánuje vybudovat superúřad v pražských Letňanech, kam se přestěhují zaměstnanci jeho rezortu a podřízených organizací. Nový komplex by mohl pojmout až 11 tisíc pracovníků.

Nápad sestěhovat úředníky tu není zdaleka poprvé. Jeho logika spočívá v tom, že vláda má staré budovy s vysokou energetickou náročností a například ministerstvo financí má úředníky na 38 místech rozesetých po Praze. Sestěhování na jedno místo má tedy zefektivnit práci a ušetřit náklady za topení.

Babišův plán má v podstatě dvě části: Za prvé postavit nový komplex asi za šest miliard korun v Letňanech a přestěhovat tam všechny úředníky podřízené ministru financí, případě i některé další rezorty. Za druhé prodat staré budovy, jež často stojí na opravdu lukrativních místech, ale jsou ve špatném stavu.

Mnohé z nás jistě napadne, zda by nestačilo uskutečnit jen druhou část plánu — muselo by se toho hodně zrušit a ušetřilo by se tak nejvíc.

Sympatie k budování nového úřednického komplexu i přes záměr ušetřit na provozu se hledá těžko — snad že by tím dostala vyšší smysl stanice metra Letňany, dosud stojící osamocena v polích. Jenže ono to celé je v českých podmínkách prakticky neuskutečnitelné.

Deset scénářů, proč Babišův plán nevyjde, si přečtete na webu Reflexu.

SDÍLET