Babiš chce sestěhovat úředníky. Nepodaří se mu to

Ministr financí Andrej Babiš mezi svátky informoval média, že plánuje vybudovat superúřad v pražských Letňanech, kam se přestěhují zaměstnanci jeho rezortu a podřízených organizací. Nový komplex by mohl pojmout až 11 tisíc pracovníků.

Nápad sestěhovat úředníky tu není zdaleka poprvé. Jeho logika spočívá v tom, že vláda má staré budovy s vysokou energetickou náročností a například ministerstvo financí má úředníky na 38 místech rozesetých po Praze. Sestěhování na jedno místo má tedy zefektivnit práci a ušetřit náklady za topení.

Babišův plán má v podstatě dvě části: Za prvé postavit nový komplex asi za šest miliard korun v Letňanech a přestěhovat tam všechny úředníky podřízené ministru financí, případě i některé další rezorty. Za druhé prodat staré budovy, jež často stojí na opravdu lukrativních místech, ale jsou ve špatném stavu.

Babiš chystá velké stěhování úředníků. Chce pro ně postavit obří areál na okraji Prahy

Mnohé z nás jistě napadne, zda by nestačilo uskutečnit jen druhou část plánu — muselo by se toho hodně zrušit a ušetřilo by se tak nejvíc.

Sympatie k budování nového úřednického komplexu i přes záměr ušetřit na provozu se hledá těžko — snad že by tím dostala vyšší smysl stanice metra Letňany, dosud stojící osamocena v polích. Jenže ono to celé je v českých podmínkách prakticky neuskutečnitelné.

Deset scénářů, proč Babišův plán nevyjde, si přečtete na webu Reflexu.

SDÍLET
sinfin.digital