Babiš drtí obě opoziční koalice, většina se mu ale přesto bude skládat obtížně

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Aktuální volební model agentury STEM pro CNN Prima News nás de facto vrací do časů před covidem, kdy všem průzkumům suverénně dominovalo hnutí ANO. Pokud se během pandemie Babišova formace propadala až někam ke dvaceti procentům, nyní se situace jeví tak, že své konkurenci uniká opět „o parník“. Pokud opoziční koalice do voleb něco zásadně nezmění, na společnou většinu v dolní komoře mohou skoro jistě zapomenout. Jejich naděje spočívá snad v tom, že je tu ještě pořád hodně lidí, kteří nevědí, komu dají hlas.

Těch, kteří deklarují, že k volbám dorazí, avšak nejsou ještě stále rozhodnuti, koho budou v říjnu volit, je na prahu horké fáze kampaně podle agentury STEM 25 procent. Pokud by se letošní účast nijak výrazně nelišila od té v roce 2017, znamenalo by to, že se v kampani povede boj minimálně o těchto 1,25 milionu voličů. Potvrzuje se tak, co víme už dlouho: tradičně hodně lidí se u nás rozhoduje úplně na poslední chvíli, o celkovém výsledku voleb proto rozhodne poslední týden kampaně. A jak říká klasik: jedna silná věta, která tou dobou zazní. Tolik první komentář k modelu, který Prima zveřejnila v rámci své čtvrteční předvolební debaty.

Druhá poznámka by mohla znít takto: hnutí ANO se vrací na pozici hegemona. Zatímco koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09, stejně jako aliance Pirátů a STAN stagnují už nějaký čas okolo dvaceti procent, Babišova formace je na vzestupné trajektorii. A bude nepochybně zajímavé sledovat, zda nastoupený trend Babiš a jeho PR tým udrží až do voleb, případně zda nezačne jeho podpora opět klesat. Zároveň se znovu potvrzuje, že se ani jedné opoziční koalici nedaří na svou stranu přetahovat voliče vládního bloku. Spíše se to jeví tak, že se přetahují mezi sebou. Pokud sečtete podporu pro obě koalice (SPOLU – 21,7 %, Pir-STAN – 18,7 %), zjistíte, že se dlouhodobě pohybují někde mezi čtyřiceti až pětačtyřiceti procenty.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak vypadá podpora stran podle posledního modelu STEM?
  • Co by to znamenalo pro skládání koalic?
  • A proč by Babišovi mohla přijít vhod Zemanova úřednická vláda?
sinfin.digital