Babiš i Fiala mluvili ve sněmovně každý k jinému publiku. Jednu větu z chaotického vystoupení šéfa ANO by si každý politik, který chce vládnout, měl vzít ale k srdci

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Je to už několik let stále dokola: sněmovní debata je ze všeho nejvíc mimoběžná, což je odrazem rozdělené společnosti. Anebo jinak: premiér Petr Fiala a lídr opozice Andrej Babiš nevedou politický spor, natož dialog, ale každý po svém hovoří ke svému – a tedy jinému – publiku. Ve čtvrtek tomu nebylo jinak.

Každý z dvojice politiků provozuje zcela jinou disciplínu, tudíž je prakticky nemožné jejich čtvrteční projevy ve sněmovně srovnávat. Jasně, třeba na twitteru nejspíš narazíte na výroky, které si utahují z předsedy hnutí ANO. Jejich autoři si většinou správně všímají, že Babišovy projevy nemají začátek, prostředek a konec, postrádají nějakou smysluplnou strukturu, jednotící myšlenku nebo srozumitelnou pointu.

Zrovna tak platí, jak by řekl Jára Cimrman, že Babiš není schopen myšlenku nejdřív udržet, a pak ji ve správný moment opustit – jeho projevy působí jako nesouvislý tok námětů, improvizací a emočně – a někdy i vulgárně – laděných osobních výpadů proti každému, kdo s ním nesouhlasí. V jeho světě je každý, kdo stojí na opačném břehu, buď prolhaný, podplacený či jinak zkorumpovaný, anebo mafián.

„Tady už nejde o výměnu jednoho ministra, ať je to arogantní pan Síkela, zkorumpovaný pan Rakušan, chaotický pan Válek nebo absentující pan Stanjura. Celá vláda v čele se slabým a bezradným premiérem Fialou musí skončit. Je to vláda postavená na lhaní, aroganci, přezíravosti, neschopnosti, organizovaném zločinu a korupci.“ Tak zní jeden z Babišových dnešních výroků. V přes hodinu a půl dlouhém projevu bylo podobných ostrých pasáží hned několik.

Petr Fiala je intelektuál, a tak na to jde logicky z opačné strany. Je kultivovaný, dokáže argumentovat, jeho projevy jsou promyšlené, jasně strukturované a koherentní. Navíc dokáže být občas i vtipný, třeba jako dneska, když ocenil, že Babiš přišel do práce, svůj projev přednesl v Poslanecké sněmovně a nikoliv někde na náměstí. Zrovna tak Babišovi správně vyčetl osobní útočnou argumentaci namísto věcné.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co vypovídají čtvrteční projevy obou politiků o celé společnosti?
  • Proč je pro nás všechny špatně, co se děje na Babišových mítincích?
  • A jakou jeho větu by si měl Petr Fiala vzít k srdci?
sinfin.digital