Babiš je zase o krok napřed. Útěkem na sever zredukoval volby na svůj střet s Piráty

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Premiér Andrej Babiš nakonec ve sněmovních volbách kandiduje v Ústeckém kraji, kde vede kandidátku Pirátů i jejich šéf Ivan Bartoš. Lídr ANO tak znovu ukázal, že pořád umí být o krok před soupeři. Volby tím totiž redukuje na svůj osobní souboj s Piráty, který nedávno odstartoval už ve sněmovně. A jako obvykle mu v tom pomůžou i ti novináři, kteří ho nenávidí.

Pamatujete ještě na Babišův sněmovní výstřel na „Pirátostán“, za nímž se jako vždy táhl nekonečný mediální kouř, což bylo i jeho účelem? Právě ten zatím udal směr letošní volební kampaně. Šéf ANO byl až do té doby v defenzivě kvůli pandemii covidu, „Pirátostánem“ ale situaci zcela otočil. Od té doby se místo něj jen brání Piráti a čím víc neobratně utíkají před vlastními výroky, nápady i skutečnými hoaxy, tím víc se k nim i díky médiím jen hlásí.

To ostatně potvrzuje i nedávný zvrat ve volebních preferencích; ANO posílilo a většinou v nich vede, zatímco dlouho „vítězní“ Piráti a STAN v některých průzkumech dokonce padli až na třetí místo. Babišův přesun na sever samozřejmě dává i jinou logiku. V posledních sněmovních volbách tu ANO udělalo svůj nejlepší krajský výsledek (37,5 procenta), zatímco Piráti naopak svůj nejhorší (8,2 procenta). Ústecko prostě Babišovi nahrává socioekonomicky.

A navíc jde o kraj, kde i bez něj perfektně funguje strach z migrace. Lidé tu sami spontánně organizují noční jízdy proti migrantům, takže tu v posledních sněmovních volbách slušně zabodovala SPD. Tohle prostě není kraj nejen pro staré fotky Bartoše s transparenty vítajícími v Česku migranty. Tohle je kraj boxera a lídra zdejší kandidátky SPD Jaroslava Foldyny, který se u sebe „doma“ na Piráty taky chystá. A může se proto mimochodem slušně a „gratis“ svézt na přímém souboji Babiš vs. Bartoš.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je od Babiše dobrý tah kandidovat na Ústecku?
  • A jak mu v souboji s Piráty pomohou média?
sinfin.digital