Babiš si šel pro porážku od prvního momentu a věděl to. Neřekl poslední slovo, kampaň pro parlamentní volby 2025 začala a téma války bude znovu ve hře

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Prezidentské volby skončily tak, jak se dalo očekávat. Za velkou úlevu považuji, že už nebudeme muset číst „zaručené“ zprávy, jak volí příbuzní, kolik Romů Andrej Babiš zmobilizoval a podobně. Pravda je totiž taková, že Babiš mířil k porážce od prvního dne, kdy oznámil svoji kandidaturu. Stačí si připomenout výsledky velkého průzkumu Insider Podcastu, který vyšel těsně před zapojením šéfa hnutí ANO do prezidentského dostihu. Od té doby se nic nezměnilo.

Petr Pavel má dar, že dokáže sbírat hlasy napříč politickými preferencemi a napříč sociálními vrstvami. To není něco, co se tady objevilo ze dne na den. STEM už v roce 2019 zpracoval analýzu Petra Pavla, kterou mám k dispozici a která také ukazuje několik zásadních momentů: znalost Pavla je srovnatelná s Markem Hilšerem, celkový potenciál je třetina populace (v roce 2019), pro českou veřejnost je přijatelným kandidátem, jeho elektorát se překrývá s elektorátem Jiřího Drahoše a Marka Hilšera a se znalostí se zvyšuje ochota Pavla volit.

Na základě těchto ukazatelů se mnozí donoři a podporovatelé Petra Pavla rozhodli do prezidentského souboje jít. To rozhodnutí zkrátka padlo mnohem dřív, než se může zdát a nově zvolený prezident trpělivě objížděl celou Českou republiku. Viděl jsem mimochodem před lety stejnou analýzu v případě Josefa Středuly, kde bylo zcela zjevné, že nemá ve volbách šanci a podle toho to i dopadlo. Z toho každopádně plyne poučení, že máte věřit číslům a výzkumným agenturám, trefují se v posledních letech naprosto špičkově. A držet by se toho měli i novináři, mnozí by tak nevypadali jako blbci.


Výsledky voleb komentují v podcastu Honza Palička a Vráťa Dostál.

ČESKÁ JÍZDA — Prezidentské volby


Čísla samozřejmě ukazují i několik zásadních trendů, které ovlivní budoucnost. Ani náhodou nevěřím, že Babiš končí v politice, jakkoliv tento dojem můžete z mediálních zpráv získat. Získal 2,4 miliony hlasů, o milion více než získalo hnutí ANO v parlamentních volbách - zkrátka neoslabil. Samozřejmě tyto hlasy bude nesmírně těžké několik let udržet, ale nezapomínejte, že politika je návyková, jeho děti jsou už velké, je zajištěný, a zpátky v Agrofertu ho asi úplně rádi neuvidí. Politika je tedy de facto jediná volba, která pro něj dává smysl.

Čekal bych, že možná rezignuje na post poslance, ale nikoliv na post předsedy hnutí ANO. A začne pozvolna s kampaní pro volby v roce 2025, o nichž koneckonců byla celá prezidentská kampaň. Nevěřím, že Babiš pomýšlel na vítězství, i proto jeho civilizovaná reakce po oznámení výsledku voleb.

sinfin.digital