Babiš stagnuje, ODS klesá, ČSSD roste. Čerstvá data naznačila, kde se bude rozhodovat o výsledku voleb

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Agentura Median zveřejnila po několika měsících volební model pro volby do Poslanecké sněmovny. Ačkoli by se na první pohled mohlo zdát, že nepřináší nic nového, některá data by politikům rozhodně neměla uniknout. A nejen jim.

Median totiž kromě volebního modelu pracuje také s volebním potenciálem jednotlivých stran a zkoumá i jejich pevné voličské jádro. Nejdřív, ale základní data – šetření potvrdilo nebývalou stabilitu v podpoře jednotlivým stranám. Všechny stagnují, snad až na sociální demokraty. Znepokojovat to musí především opozici.

Naopak premiér Andrej Babiš může být relativně klidný. Hnutí ANO sice stagnuje, avšak na relativně slušných skoro třiceti procentech. Median potvrdil, co je už nějaký čas zjevné: pokud Babiš ve své politice zohledňuje zájmy penzistů, ti mu to vracejí v podpoře; ANO by v srpnu podle dat Medianu podpořilo 48,7 % voličů nad 65 let. Úplně opačné to ale je ve věkové kategorii 18 až 24 let, kde by Babiše volilo jen 3,6 % respondentů. Jasně, ti nejmladší volební účast většinou zanedbávají, přesto je to otřesná vizitka hegemona české politiky.

Celá prezentace na stránkách Medianu >>>

Ani na druhém a třetím místě se až na mírné odchylky nic dynamického neděje. Již tradičně se zde přetahují Piráti a ODS. Aktuálně jsou na druhém místě Piráti (12,5 %), ODS je třetí (11 %). 

Vůbec poprvé od voleb v roce 2017 je rozdíl v podpoře občanských a sociálních demokratů jen 1,5 procentního bodu. ČSSD je zároveň jediná strana, která aspoň trochu navyšuje podporu. Naopak komunisté (7 %) stále stagnují. Totéž lze říct o trojici stran (KDU-ČSL, STAN, TOP 09), které se dlouhodobě pohybují okolo kritické hranice pěti procent, kterou je pro vstup do sněmovny nutné překonat.

Zdroj: Median
sinfin.digital