Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Andrej Babiš na týden přerušil exkluzívní vyjednávání s ČSSD a odjel za sluníčkem. A hned v první hodině po návratu zmařil naději, že snad během dovolené pochopí, v čem je problém, a vymyslí nějaké průchodné řešení. Místo toho odmítl všechny ústupky a kompromisy a sociálním demokratům Hamáčkovi a Zimolovi tak nabídl šanci vycouvat z jednání o nové koalici a neriskovat možný neúspěch ve vnitrostranickém hlasování. Hodně toho tím Andrej Babiš prozradil především o sobě. Vypadá to, že mu záleží na ministerstvu vnitra víc, než by bylo zdrávo.

Malé dítě si sáhne na rozpálená kamna nanejvýš dvakrát, to trochu pomalejší třeba třikrát. Premiér v demisi si už mnohokrát ověřil, že když se má skládat koaliční vláda, nejde to bez kompromisů. Přesto nelze vyloučit, že to nezkusí znovu. Lépe řečeno – bude předstírat, že to zkouší znovu, protože bohužel poskytuje stále více důkazů, že žádnou koalici sestavit nechce.

Jaký může být další vývoj? Nejspíš se Andrej Babiš opět pokusí vydat zemi všanc komunistům a Okamurovi. Je ale téměř jisté, že ani oni nebudou tak hloupí, aby kývli bez nějakých podmínek a požadavků. Naopak, jejich souhlas se kvůli neobratnosti dosavadních Babišových kroků postupně prodražuje. Takže ani v tomto případě jeho vládnutí nebude takové, jaké by chtěl, totiž neomezené.

Anebo znovu ve sněmovně fanfarónsky řekne ODS: pojďte, můžeme hned jednat o koalici 103, jsme si programově nejblíž…? Může se to stát, ale vstupní podmínky se nezměnily. Především není možné nominovat do vlády – natož do jejího čela – trestně stíhanou osobu. Pro méně chápavé dítě ještě jednou: není to možné. V jakékoli jiné civilizované zemi by to byla nepředstavitelná situace. Nemluvě o tom, nakolik nedůvěryhodný je člověk, který je schopen prosazovat program úplně kterékoli politické strany v Česku. Dokonce i na světě!

A pak už nám zbývají jenom ty předčasné volby, anebo svévolný postup prezidenta Zemana, který si znovu najmenuje do vlády několik svých kamarádů jako v roce 2013. Anebo se prezident rozhodne jmenovat někoho dalšího. K tomu se sluší říct, že ODS jako druhá v pořadí by byla připravena takový úkol přijmout. Pochybovačům rovnou říkám, že ani tuto variantu nelze předem vyloučit. O prezidentu Zemanovi si můžeme myslet cokoli. Ale nezbytnost kompromisů v politice bezesporu dobře chápe, takže zcela jistě vidí, jak hodně Babiš v uplynulých šesti měsících selhal.

Jen mi vrtá hlavou, jak je možné, že premiér toužící řídit zemi jako firmu nechápe, že s 30 procenty akcií nemůže mít všechno. Této základní matematické a byznysové pravdě rozumí snad každý. Jen Andrej Babiš v tom zřejmě z vážných důvodů zaostává. Jeho pozice totiž kvůli Čapímu hnízdu a dalším kauzám stojí na zatraceně vratkých nohách.

Martin Kupka je místopředseda ODS. 

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1