Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Andrej Babiš na týden přerušil exkluzívní vyjednávání s ČSSD a odjel za sluníčkem. A hned v první hodině po návratu zmařil naději, že snad během dovolené pochopí, v čem je problém, a vymyslí nějaké průchodné řešení. Místo toho odmítl všechny ústupky a kompromisy a sociálním demokratům Hamáčkovi a Zimolovi tak nabídl šanci vycouvat z jednání o nové koalici a neriskovat možný neúspěch ve vnitrostranickém hlasování. Hodně toho tím Andrej Babiš prozradil především o sobě. Vypadá to, že mu záleží na ministerstvu vnitra víc, než by bylo zdrávo.

Malé dítě si sáhne na rozpálená kamna nanejvýš dvakrát, to trochu pomalejší třeba třikrát. Premiér v demisi si už mnohokrát ověřil, že když se má skládat koaliční vláda, nejde to bez kompromisů. Přesto nelze vyloučit, že to nezkusí znovu. Lépe řečeno – bude předstírat, že to zkouší znovu, protože bohužel poskytuje stále více důkazů, že žádnou koalici sestavit nechce.

Jaký může být další vývoj? Nejspíš se Andrej Babiš opět pokusí vydat zemi všanc komunistům a Okamurovi. Je ale téměř jisté, že ani oni nebudou tak hloupí, aby kývli bez nějakých podmínek a požadavků. Naopak, jejich souhlas se kvůli neobratnosti dosavadních Babišových kroků postupně prodražuje. Takže ani v tomto případě jeho vládnutí nebude takové, jaké by chtěl, totiž neomezené.

Anebo znovu ve sněmovně fanfarónsky řekne ODS: pojďte, můžeme hned jednat o koalici 103, jsme si programově nejblíž…? Může se to stát, ale vstupní podmínky se nezměnily. Především není možné nominovat do vlády – natož do jejího čela – trestně stíhanou osobu. Pro méně chápavé dítě ještě jednou: není to možné. V jakékoli jiné civilizované zemi by to byla nepředstavitelná situace. Nemluvě o tom, nakolik nedůvěryhodný je člověk, který je schopen prosazovat program úplně kterékoli politické strany v Česku. Dokonce i na světě!

A pak už nám zbývají jenom ty předčasné volby, anebo svévolný postup prezidenta Zemana, který si znovu najmenuje do vlády několik svých kamarádů jako v roce 2013. Anebo se prezident rozhodne jmenovat někoho dalšího. K tomu se sluší říct, že ODS jako druhá v pořadí by byla připravena takový úkol přijmout. Pochybovačům rovnou říkám, že ani tuto variantu nelze předem vyloučit. O prezidentu Zemanovi si můžeme myslet cokoli. Ale nezbytnost kompromisů v politice bezesporu dobře chápe, takže zcela jistě vidí, jak hodně Babiš v uplynulých šesti měsících selhal.

Jen mi vrtá hlavou, jak je možné, že premiér toužící řídit zemi jako firmu nechápe, že s 30 procenty akcií nemůže mít všechno. Této základní matematické a byznysové pravdě rozumí snad každý. Jen Andrej Babiš v tom zřejmě z vážných důvodů zaostává. Jeho pozice totiž kvůli Čapímu hnízdu a dalším kauzám stojí na zatraceně vratkých nohách.

Martin Kupka je místopředseda ODS. 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744