Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Babiš zmařil naději, že během dovolené pochopí, v čem je problém. Komentář Martina Kupky

Andrej Babiš na týden přerušil exkluzívní vyjednávání s ČSSD a odjel za sluníčkem. A hned v první hodině po návratu zmařil naději, že snad během dovolené pochopí, v čem je problém, a vymyslí nějaké průchodné řešení. Místo toho odmítl všechny ústupky a kompromisy a sociálním demokratům Hamáčkovi a Zimolovi tak nabídl šanci vycouvat z jednání o nové koalici a neriskovat možný neúspěch ve vnitrostranickém hlasování. Hodně toho tím Andrej Babiš prozradil především o sobě. Vypadá to, že mu záleží na ministerstvu vnitra víc, než by bylo zdrávo.

Malé dítě si sáhne na rozpálená kamna nanejvýš dvakrát, to trochu pomalejší třeba třikrát. Premiér v demisi si už mnohokrát ověřil, že když se má skládat koaliční vláda, nejde to bez kompromisů. Přesto nelze vyloučit, že to nezkusí znovu. Lépe řečeno – bude předstírat, že to zkouší znovu, protože bohužel poskytuje stále více důkazů, že žádnou koalici sestavit nechce.

Jaký může být další vývoj? Nejspíš se Andrej Babiš opět pokusí vydat zemi všanc komunistům a Okamurovi. Je ale téměř jisté, že ani oni nebudou tak hloupí, aby kývli bez nějakých podmínek a požadavků. Naopak, jejich souhlas se kvůli neobratnosti dosavadních Babišových kroků postupně prodražuje. Takže ani v tomto případě jeho vládnutí nebude takové, jaké by chtěl, totiž neomezené.

Anebo znovu ve sněmovně fanfarónsky řekne ODS: pojďte, můžeme hned jednat o koalici 103, jsme si programově nejblíž…? Může se to stát, ale vstupní podmínky se nezměnily. Především není možné nominovat do vlády – natož do jejího čela – trestně stíhanou osobu. Pro méně chápavé dítě ještě jednou: není to možné. V jakékoli jiné civilizované zemi by to byla nepředstavitelná situace. Nemluvě o tom, nakolik nedůvěryhodný je člověk, který je schopen prosazovat program úplně kterékoli politické strany v Česku. Dokonce i na světě!

A pak už nám zbývají jenom ty předčasné volby, anebo svévolný postup prezidenta Zemana, který si znovu najmenuje do vlády několik svých kamarádů jako v roce 2013. Anebo se prezident rozhodne jmenovat někoho dalšího. K tomu se sluší říct, že ODS jako druhá v pořadí by byla připravena takový úkol přijmout. Pochybovačům rovnou říkám, že ani tuto variantu nelze předem vyloučit. O prezidentu Zemanovi si můžeme myslet cokoli. Ale nezbytnost kompromisů v politice bezesporu dobře chápe, takže zcela jistě vidí, jak hodně Babiš v uplynulých šesti měsících selhal.

Jen mi vrtá hlavou, jak je možné, že premiér toužící řídit zemi jako firmu nechápe, že s 30 procenty akcií nemůže mít všechno. Této základní matematické a byznysové pravdě rozumí snad každý. Jen Andrej Babiš v tom zřejmě z vážných důvodů zaostává. Jeho pozice totiž kvůli Čapímu hnízdu a dalším kauzám stojí na zatraceně vratkých nohách.

Martin Kupka je místopředseda ODS. 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1