Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova politika „jsme tu pro všechny“ je úplný nesmysl. Komentář Martina Kupky

Babišova politika „jsme tu pro všechny“ je úplný nesmysl. Komentář Martina Kupky

A je to tu zase. Premiér Babiš se včera ohradil, že by jeho nová vláda vytvořená se sociální demokracií a fungující podle not komunistů byla levicová. Připomněl při tom, že hnutí ANO je tu pro všechny. To opakovaně říkal už před časem, když přemlouval strany v celém politickém spektru, aby podpořily jeho předchozí jednobarevnou vládu, která by prý byla schopna plnit i program jiných stran. A dokonce se skoro věrohodně podivoval, proč na takovou nabídku žádná strana neslyší.

Je proto třeba znovu a znovu odpovídat, že je to úplný nesmysl – nikdo se přece nemůže divit, že třeba ODS nechce a nebude podporovat vládu plnící programové cíle sociálních demokratů, komunistů nebo třeba SPD.

Hodně to souvisí s další větou, kterou často a rád říká třeba místopředseda hnutí ANO Brabec, totiž že oni jsou ti konsenzuální, ti, kdo se nechtějí hádat. Stačí se k nim připojit a všechno může jít hladce. No, nemůže! Přistoupit na tuto argumentaci by znamenalo další negativní signál, zamlžení politiky pro tu část veřejnosti, která ví, že na hodnotách, konzistenci programů a setrvalosti postojů záleží, ne že ne.

Konsensuální politika je naprostý nesmysl, protože svět je plný rozličných zájmů, postojů. Všechny – nebo určitě velká část z nich – jsou zcela legitimní, a v jejich hodnocení se společnost nikdy stoprocentně neshodne. Banální příklad: vždy budou lidé, kteří nechtějí velké daně, i lidé, kteří na ně klidně kývnou, aby se o ně stát mohl starat. Tyhle skupiny vždy budou volit jiné strany a dávat jim tak mandát hájit jejich programy. Žádné miliardy rozhazované na cokoli jako z kouzelnického klobouku na výjezdech vlády do krajů na tom nic nezmění.

ANO se tváří jako středová strana, ale nechápe, co ten pojem znamená – středoví jsou možná lidovci, kteří v jednom volebním období obrušovali zprava největší levicové extrémy sociální demokracie, a v dalším období třeba podobně posouvali blíže ke středu pravicovou většinu. Ale nikdy nemohli dělat obojí najednou – a přesně o to se ANO snaží.

Závěr z toho plyne jediný – dělení politiky není žádný výmysl politiků nebo politologů, ale přirozené uspořádání, které nelze dlouhodobě odstranit, ani kdyby se Babiš na hlavu stavěl. Můžeme chápat jeho pocit, že konsensuální politika je možná – je ze své strany zvyklý, že konsensus je to, co si myslí on, a co mu jeho podřízení čtou z očí, aby to mohli opakovat. Není v tom ostatně sám, v takové SPD je to velmi podobné.

Jenže Babišovy řeči o tom, že jeho vláda bude konečně makat pro lidi, tedy schvalovat zákony, jsou zcela mimo mísu – a čím déle je říká, tím více chápu, jak je možné, že na tom skoro tři čtvrtě roku po posledních volbách česká politika je tak, jak je. Cílem politiky totiž není za každou cenu schvalovat zákony. Cílem politiky je vedení diskuse a hledání kompromisu mezi stranami, či spíše jejich programy – a jejich prostřednictvím mezi voliči. Opakuji – kompromisu. Nikoli konsensu.

Samozřejmě, že by bylo nejlepší, kdyby se dalo konsensuálně splnit všechno všem, ale taková politika brzy narazí přinejmenším na rozpočtové možnosti. Na všechno stát, kraje ani obce nikdy nemají a mít nebudou. A pokud to bude někdo chtít vyřešit zvýšením daní, musí to udělat silou – o tom přece nikdy žádný konsensus vzniknout nemůže.

Autor je místropředseda ODS

 

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232