Babišovo ANO sílí. A s ním i velké dilema ODS

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Už dva srpnové volební modely ukázaly, že se ANO premiéra Andreje Babiše vrací někam k třicetiprocentní hranici. A především že se utrhlo oběma antibabišovským koalicím: podle agentury STEM na něj SPOLU (tvořená ODS, TOP 09 a lidovci) ztrácí deset procentních bodů, podle Kantaru téměř sedm. Občanských demokratům se tak vrací velké dilema (nejen) z posledních sněmovních voleb: nemají místo sezení v opozici vládnout s ANO?

Je nakonec otázka jednoduchých počtů. Kromě posilování ANO totiž z předvolebních průzkumů (1, 2) vychází i jiný trend: a sice, že ani obě antibabišovské koalice, tedy celkem pět stran, nemusejí dát ve sněmovně dohromady vládní většinu, což je pro ně skutečně tristní. Tím spíš že právě prosté přečíslení ANO bylo jediným důvodem jejich vzniku.

Především v ODS se s tím někteří dodnes nesmířili. Zaprvé jim vadí politický kompromis, který „řízl“ politickou čistotu značky jejich strany. A zadruhé ani jim neuniklo, že dnešní koaličně upozaděná ODS z průzkumů stále vychází o něco slabší, než byla v posledních sněmovních volbách. A hlavně zatřetí – a to je nakonec nejdůležitější – nemálo členů ODS upřímně děsí vidina vládnutí s levicovými, nesmiřitelnými Piráty, u nichž nikdy nevíte, co je zrovna někde na pirátském fóru napadne.

Kdysi vysoké preference pirátské koalice se STAN během pár měsíců splaskly podobně jako kdysi „presumptivní premiér“ Jiří Paroubek během volební soboty. Podle všech posledních průzkumů nabrala pirátská koalice sestupný kurs. Sami Piráti teď mají podobné preference jako ODS, které se proto jako zlý bumerang vrací nenáviděný Babiš.

ODS intenzivně vyjednávala s ANO o vládě po volbách v roce 2017, nakonec ale zvítězil následující plán: necháme ANO, ať se ve vládě zničí s vymírajícími komunisty, rozloženou ČSSD a „toxickou“ SPD, zatímco my na té hrůze vyrosteme k dvaceti procentům. Jenže tenhle plán zle selhal: ODS nevyrostla ani o procento, zatímco ANO je zpátky u třiceti. A tohle jako vítězství nezapije ani šéf ODS Petr Fiala.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • O tom, že se z ODS ozývá, že je předurčena vládnout.
  • O tom, že ODS má v mnohém k ANO blíž než ke svým dnešním partnerům.
sinfin.digital