Bartoš premiérem? Příští vládu může klidně skládat Babiš

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Většina médií už vidí příštím premiérem šéfa Pirátů Ivana Bartoše, který si do vlády přizve alianci SPOLU. Jenže poslední průzkum agentury Median připoíná, že vládu může po volbách klidně skládat i šéf ANO Andrej Babiš.

Volební model Medianu (vycházející z velké části z dat nasbíraných ještě před vyhlášením nového lockdownu) ukázal, že vítězem by v únoru bylo hnutí ANO. Podpořilo by ho 26,5 procenta těch, kdo nevylučují účast u voleb. Koalici Pirátů a STAN průzkum dává na druhé místo se ztrátou půldruhého procentního bodu na vítěze. Trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovců měla podporu 18,5 procenta respondentů. Čtěme ale dál: deset procent stále drží SPD, osm mají komunisti a mimosněmovních 4,5 procenta ČSSD. Pro ni je to už několikátý průzkum, co jí předpovídá konec...

Pokud ANO vyhraje volby, je víceméně jasné, že sestavením vlády pověří prezident Miloš Zeman Andreje Babiše, tady ani nemusíme číst mezi řádky. A nehledejme mezi nimi ani to, co se v takovém případě záhy po volbách stane se dvěma antibabišovskými volebními koalicemi, kde se zvlášť pragmatická ODS umí na jistých věcech dohodnout s nenáviděným ANO líp než s Piráty.

Babiš případně může skládat vládu s KSČM a SPD. Bylo by mu s nimi dokonce líp než s ČSSD. Právě ta ANO dotlačila k rozhazovačnosti ohledně sociálních výdajů a je ironie, že se i KSČM zkouší chovat rozpočtově zodpovědněji, když tlačí na nižší schodky. Ano, komunisti jsou smutnou normalizační bandou a že vládu právě oni drží při životě, to jsme po delší době nedávno zase zjistili, když jí ve sněmovně odmítli prodloužit nouzový stav.

A pak je tu SPD, která hraje chytrou opoziční hru. Ze svého programu v tichosti vyhodila czexit a nově slibuje „jen“ referendum o našem členství v EU. Poslední dobou v opozici zastupuje voliče, kteří odmítají lockdown, což se samozřejmě kryje s jejím elektorátem, kam patří i živnostníci a podnikatelé. Jinak má ale SPD k ANO mnohem blíž než ČSSD: i ona je rozkročená zprava doleva, míchá „sociálno“ s nízkými daněmi (s ANO a ODS hlasovala pro snížení daní) a ráda si pružně osvojí témata, co ve volbách prodávají. 

A navíc by šéf SPD Tomio Okamura do koalice Babišovi přinesl víc poslanců než ČSSD. Ta v posledních sněmovních volbách utrhla bídných sedm procent hlasů, o něco líp na tom tehdy byli i komunisti. To Okamura získal přes deset procent a víceméně stále „drží“ na svém. Ano, Okamura je nevyzpytatelný koaliční partner, jeden den z Česka vyváží Romy a druhý den zase muslimské migranty. Jenže je věčně rozhádaná a zoufalá ČSSD ve spolehlivosti o tolik lepší? Hnutí ANO samozřejmě vláda s SPD lehce děsí, ještě víc ho ale straší odchod do opozice. Nejen Bartoš by proto ještě neměl slavit a měl by nechat pirátské „colové nápoje“ zavřené.

sinfin.digital