Bartoš se pere s Krpálkem, Zábranský platil radikály. Kdy si i Piráti přiznají, co jsou zač?

GLOSA PETRA HOLCE | Je to jen pár dnů, co Piráti oznámili, že zřídí call-centrum na vyvracení hoaxů o své straně, jimž se velmi daří. Jaká ironie: nikdo totiž o Pirátech nevypouští tolik hoaxů jako oni sami, jak naposled ukázal jejich šéf Ivan Bartoš nebo pražský radní a kandidát na ministra pro místní rozvoj Adam Zábranský. A když už o sobě nevypouští hoaxy, tak lidem krátce před volbami zdraží MHD. Takhle se volby fakt nevyhrávají.

Začněme Bartošem, jenž se hrdě pochlubil, jak se v „mladších žácích“ prý kdysi pral se zlatým olympijským judistou Lukášem Krpálkem. Problém je, že šéf Pirátů je o deset let starší, takže se spolu nemohli prát ani ve snu. Ano, nikdo před volbami nelže jako politici, tohle ale vypadá na vážnější diagnózu: takhle příšerně totiž nelžou ani „normální“ politici. Rvačky s olympijskými vítězi se ve vašem dětství prostě jen tak nezjeví ani na sockách, kde jinak bují všechny nejhorší fantazie.

Ledaže byste nebyli úplně „normální“, což je v případě Pirátů největší reputační problém. Od té doby, co z nich předvolební preference udělaly virtuálního vítěze voleb a z Bartoše presumptivního premiéra, snaží se nás ze všeho nejvíc přesvědčit, že jsou „normální“. I proto se teď veřejně radši méně chlubí svými názory. A jen proto se Bartoš nedávno vydal na stínovou premiérskou cestu do Bruselu; chtěl voliče ubezpečit, že se i on umí vyfotit s šéfem europarlamentu.

Díky Krpálkovi je ale „premiérsky“ znovu tak virální, že to nevyvrátí ani milion call-center. A stejně tak to, že Zábranský finančně podporoval ekoradikály z Extinction Rebellion. Pirátský ministerský kádr se za to omluvil, i jeho omluva ale působí stejně nevěrohodně jako Bartošovo vysvětlení, že si Krpálka spletl s někým jiným. Zábranský totiž naopak působí dojmem, že zmíněné radikály podporoval z upřímného přesvědčení.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké politické chyby dělají Piráti před volbami?
  • Čím nahráli Babišovi na další smeč?
  • A proč by měli udělat politický coming-out?
sinfin.digital