Bitva o nového generálního ředitele ČT: Volit se bude v červnu, Fialova vláda má velkou šanci prosadit vlastního kandidáta

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Rada ČT ve středu rozhodla o časovém harmonogramu volby nového generálního ředitele České televize. Tomu stávajícímu, Petru Dvořákovi, který je ve své funkci už druhé období, mandát skončí na konci září. A nový generální ředitel bude zvolen 7. června.

Tedy v případě, že se do té doby koalici podaří rozšířit Radu ČT na osmnáct členů. Důvod je prostý: s ohledem na stávající rozložení sil v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize je krajně nejisté, že by byl generální ředitel zvolen v jejím současném složení. S tím souvisí toto: Rada ČT je už nějaký čas rozdělená na dva podobně silné bloky, přičemž zde existuje poměrně silná skupina radních okolo Pavla Matochy.

Na základě rozličných hlasování lze říct, že do ní patří Roman Bradáč, Jiří Šlégr, Vladimír Karmazín či Lubomír Xaver Veselý a mnohdy ještě minimálně Petr Šafařík. To je přinejmenším šest radních, kteří budou hledat jen stěží shodu se zbytkem Rady na jméně příštího generálního ředitele. Lze to formulovat ještě jednoznačněji: za daného rozložení sil je skoro vyloučeno, že by se Radě podařilo nového generálního ředitele zvolit.

sinfin.digital