Bitva o nového šéfa ČT se blíží. Jak jsou rozloženy síly a o čem se mluví v politickém zákulisí?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Přestože ještě neznáme kompletní sestavu uchazečů o post generálního ředitele České televize, už teď lze v relativně jasných konturách popsat terén před bitvou, která rozhodne o tom, kdo bude stát v čele nejvlivnější české mediální instituce příštích šest let. Pokud tedy vůbec někdo.

Nejprve fakta: za necelé dva týdny Rada ČT, která o jméně generálního ředitele ČT rozhoduje, uzavře sběr přihlášek do výběrového řízení. Dva dny poté, ve středu 19. dubna, zveřejní kompletní seznam kandidátů. O měsíc později, tedy 17. května, na svém jednání zúží počet uchazečů o post generálního ředitele na pět kandidátů, a ti pak 7. června představí radním své kandidátské projekty – a ještě tentýž den přijde na řadu tajná volba.

Předběžný závěr by mohl znít takto: s ohledem na aktuální složení kontrolního orgánu veřejnoprávní televize sice nelze zcela vyloučit, že se hned v prvním kole podaří generálního ředitele ČT zvolit, za dané konstelace je to ale spíše méně pravděpodobný scénář. Příčin to má několik. Všechny si postupně popíšeme, ty hlavní jsou ale dvě: ke zvolení generálního ředitele ČT je potřeba deseti hlasů z patnácti, kontrolní orgán ČT je přitom ještě pořád z velké části poznamenán tím, jak k němu přistupovala minulá sněmovní většina.

Říct to lze i jinak: najít deset hlasů bude s ohledem na už nějaký čas viditelně rozdělenou Radu ČT dost složité – stát se to nicméně může. Faktem ovšem je, že podle výsledků rozličných hlasování v kontrolním orgánu veřejnoprávní televize lze identifikovat jasně odlišitelné bloky radních. A ve vztahu k výběru nového šéfa ČT je pak zcela zásadní toto: skupina radních okolo Pavla Matochy má potenciál – bude-li postupovat koordinovaně – volbu generálního ředitele na jaře zablokovat.

sinfin.digital