Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře v Chemnitzu a zakrývání reality. Komentář Alexandry Udženija

Bouře v Chemnitzu a zakrývání reality. Komentář Alexandry Udženija

Většina z nás minulý týden zaznamenala zprávu o napjaté situaci u našich sousedů, kousek za českými hranicemi, v německém Chemnitzu. Tam se po vraždě 35-letého německého občana dvojicí migrantů rozhořela doslova a do písmene pouliční válka. Zranění demonstranti i policisté, potyčky, spravedlnost ulice. Žádné pěkné obrázky. Německá a spolu s nimi i ta česká média mají poměrně jasno. Mohou za to nacionalistické a rasistické vášně, které jsou rozdmíchávány národoveckými bojůvkami. Ale opravdu je to tak jednoduché?

Oba obvinění a nyní již vazebně stíhaní jsou migranti, kteří do Německa přišli z Iráku a Sýrie. Dostupná policejní zpráva ze zatykače na obviněného Abdullaha vyvolala v německých médiích šok. Do té doby totiž médii proudily spekulace o tom, že šlo o vzájemnou potyčku dvou part. Nyní je jasné, že šlo o brutální, nekompromisní a promyšlený vražedný útok. Navíc pachatelé nedali své oběti žádnou šanci přežít. Je jasné, že taková událost vzbudí vášně.

Další zavádějící skutečností je ona premisa, že demonstrací se účastní neonacisté. To je totiž pravda jen z části. Ano, jistě tam nějací jsou a dokonce bych se i vsadila, že mnohdy stojí za násilnostmi, které je skutečně nutno velmi rázně odmítnout. Ale demonstrací se účastní i mnozí obyčejní lidé, občané z Chemnitz a okolí. Oběť, Daniel Hillig, mimochodem Němec s kubánskými kořeny, byl podle všeho v Chemnitz v dobrém slova smyslu velmi známou osobou (zmiňuje to Deutsche Welle). Jeho smrt a pobodání dalších dvou lidí tak velmi emocionálně zasáhla řadu lidí. Mnozí se také, dle poskytovaných rozhovorů z demonstrací, cítí obelháváni německými médii, která podle nich zlehčují bezpečnostní situaci a kriminalitu spojenou právě s migranty.

Zrcadlo nemilosrdné reality

Novináři často zmiňována zpráva, totiž že kriminalita v Německu je na rekordním minimu, je totiž mírně řečeno neobjektivní. Myšleny jsou tím totiž všechny trestné činy. Když se ale člověk ponoří hlouběji do oficiálních statistik, vyjde například najevo, že v případech vražd (jejichž počet absolutně stoupá) a zabití bylo za rok 2017 celkem 1140 podezřelých s cizím pasem a 1558 německých občanů. Vzhledem k tomu, že cizinců je v zemi jen 10 milionů z cca 80 milionů obyvatel, tak se nejen podle mne jedná o celkem alarmující údaj. Švédsko a další země by mohly také jistě vyprávět. Je tedy dost dobře možné, že za přibývajícími občanskými nepokoji stojí skutečná a opravdová frustrace většího počtu lidí z pocitu obelhávání, z reálného strachu a z přesvědčení, že je jejich politici nechali na holičkách. A to je velmi nebezpečný fenonén. Čím více budeme popírat či zakrývat realitu, tím horší důsledky můžeme očekávat.

Pro nás by události u našich sousedů měly být varováním a příkladem toho, že politici nesmí ztratit kontakt s realitou. V rámci páchání nějakého abstraktního dobra nesmíme dopustit, že budeme ignorovat obavy vlastních občanů a rezignovat tak na svůj základní úkol, tedy na zajištění bezpečnosti a spravedlnosti. Koncept otevřených hranic je chybný a já jsem ráda, že pozice České republiky byla a snad i zůstane v tomto pohledu neoblomná. Máme dobře nastavenou imigrační politiku a musíme jednoznačně odmítat všechny výzvy k všeobjímající a naivní solidaritě, třeba v podobě povinných imigračních kvót, na úkor naší bezpečnosti.

Zamlčovat fakta a lakovat v médiích realitu na růžovo se nikdy dlouhodobě nevyplácí. Vytváří to jen podhoubí pro různé spekulace a nárůst frustrace těch, kteří mají pocit, že jsou obelháváni a zejména těch, kdo mají opravdový strach. Realita je často nemilosrdná, ale čím dříve si ji přiznáme, tím dříve a bezbolestněji nalezneme řešení. Znát realitu světa a na základě toho řešit složité situace ku prospěchu vlastních občanů je ostatně jeden z hlavních úkolů politiky.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč

Autorka je místopředsedkyní ODS

 

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1