Evropský boj o „zelené“ jádro a plyn. Brusel politickým kompromisem na poslední chvíli odvrací katastrofu

KOMENTÁŘ JANA BARTÁKA | V Evropě došlo na přelomu roku k zásadnímu posunu. Evropská komise vyslala do světa návrh takzvané taxonomie, tedy v podstatě pravidel pro stanovení „zelených“ zdrojů energie, které díky tomu mají jistou budoucnost. To zásadní zní: mezi zelené investice má dočasně patřit i jádro a zemní plyn – k radosti jedněch a nelibosti druhých.

Komise se několikrát zavázala dokument připravit do konce loňského roku. Zprávu o zahájení konzultací ohledně navrženého textu nakonec do světa vyslala až 1. ledna. Dobře to ilustruje, jak složitá jednání se v této záležitosti vedou a že zjevně probíhala až do posledních chvil roku 2021.

Přitom ještě po předvánočním summitu evropských hlav států a vlád se jakákoli dohoda zdála skoro nemožná. Summit tehdy potvrdil hluboké neshody uvnitř sedmadvacítky. Vývoj taxonomie „není odpovědností (států), ale není žádným tajemstvím, že rozdíly jsou velké (...) Kompromis je prozatím nemožný, dáváme si více času“, uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Rakouský kancléř Karl Nehammer pro změnu prohlásil: „Dnes jsme vyhráli bitvu, ale ještě ne válku o využívání jaderné energie v Evropské unii. Rakousko dalo jasně najevo, že jaderná energie nemá budoucnost.“ Takto ostře vyhraněné stanovisko skutečně nenasvědčovalo úsilí o hledání kompromisu. Není to trochu domýšlivé, když kancléř devítimilionového Rakouska, přírodou výjimečně štědře obdařeného vodní energií (62 % elektřiny je vyrobeno ve vodních elektrárnách), říká Evropě a světu, jaká energie má či nemá budoucnost? Přitom i přes tuto komparativní výhodu má Rakousko emise CO2 na obyvatele o 50 % vyšší než jaderná Francie. Věřme, že poté, co kancléř sdělil světu, že jaderná energie nemá budoucnost, se Čína chytne za nos a zruší svůj plán na stavbu 150 nových jaderných reaktorů do roku 2035, ohlášený jen několik týdnů před bruselským summitem…

Vítězství pragmatismu?

Kolegium komisařů, které jednalo těsně před Vánocemi a mělo připravit návrh zmíněného aktu po jednání Rady, se nakonec taxonomií údajně vůbec nezabývalo. Tisková zpráva Komise z prvního ledna 2022 je proto vítaným, až nečekaně racionálním a pragmatickým vykročením do nového roku.

Evropa a jaderná energetika

• Zajímají vás politické souvislosti taxonomie? Je to největší zkouška pro Fialu, píše Martin Schmarcz

• Proč se ukazuje, že jsme ve slepé uličce?

Green Deal a jeho souvislosti jako téma na INFO.CZ

Návrh zařadit jadernou energii a zemní plyn do taxonomie je politický kompromis, v současné době asi jediný možný, pokud členské státy nechtějí riskovat rozpad Unie. Ovšem kompromis usilující o nalezení nejmenšího společného jmenovatele mezi diametrálně odlišnými výchozími stanovisky asi neuspokojí nikoho a bude kritizován ze všech stran (jak ostatně vidíme na mnoha prvních reakcích). Určitě neuspokojí většinu takzvaných ekologických organizací, stran a hnutí, které odmítají jádro i plyn a volají po stoprocentně obnovitelné energetice, jejíž realizace je ovšem spíše romantickým snem než reálnou technicko-ekonomickou alternativou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem spočívají drastické podmínky navržené komisí?
  • Proč je plyn navzdory všem mínusům jedinou cestou?
  • V jak svízelné situaci je Německo?
  • A proč je řeč doslova o existenční otázce?
sinfin.digital