Ty že máš les, občane? A máš k tomu bumážku?

GLOSA MARTINA MALÉHO | Sice máme digitalizované kde co, ale pořád je ještě dost případů, kdy občan musí vytáhnout kus papíru...

Nevíte, co to je bumážka? Mladším ročníkům asi tohle slovo nic neřekne, a je to dobře. My pamětníci ale moc dobře víme, že bumážka byla všemocná. Slovo pochází z ruštiny a je to zdrobnělina od bumága - papír. Bumážka byl papírek, na kterém bylo nějakým činovníkem napsáno, že můžete něco udělat, někam jít, něco zařídit. Bumážka otevírala jinak zavřené dveře, nebo vám dovolovala udělat něco, co byste ve svobodné společnosti ani neřešili... Když jste u sebe bumážku neměli, měli jste smůlu a bylo zle.

V komunistickém režimu byla bumážka, kus papíru s razítkem, zkrátka všemocná. Po pádu režimu odešla do zapomnění, ale čas od času narazíte na situaci, kdy si říkáte: proč potřebuju zrovna na tohle mít u sebe nějaký papír?

Ale od začátku: Koupil jsem auto.

Já vím, já vím, jen blázen by mohl. MHD přeci funguje, petrolhead, carsharing, na planetu nemyslím... Ale o tohle teď nejde, jde mi o něco jiného. Totiž o státem ukládanou povinnost starat se o kus papíru.

S prodávajícím jsme se domlouvali na detailech kupní smlouvy a říkali jsme: Doba je zlá, nejistá, dáme tam lhůtu na přepis 30 dnů, protože bůhví jak to bude. To bylo ještě před lockdownem, co není lockdown… Jenže přišla právní připomínka: dejte si tam co chcete, v tom vám nikdo nezabrání, ale zákon (56/2001 Sb., §8) říká, že přepis musí být do deseti dnů, jinak hrozí pokuta.

Na přepis jsme tedy dali deset dnů. Smlouvu jsme měli podepsat v úterý, tak jsem si na následující pondělí udělal rezervaci termínu, a pro jistotu druhou na úterý, kdyby něco. A ve středu jsem vyrazil na STK kvůli evidenční kontrole. Tu musíte mít taky, ne starší než 30 dní. No a samozřejmě v neděli, den před tím přepisem, mi přišla zpráva, že pracoviště je v karanténě, vůbec se neotevře, nechoďte!

Takže jsem hledal nový termín. V Praze to nebyl problém, po 11. listopadu kdykoli! Jenže deset dní lhůty uplyne někdy čtvrtého… Jasně, že pokuta reálně nehrozí, protože nouzový stav atd., ale chvilku jsem ještě hledal, zarezervoval jsem si termín druhého listopadu na registr MěÚ v Černošicích (který je, logicky, kousek od Karlova náměstí v Praze), a pro jistotu ještě pár dalších termínů jinde.

Nakonec to dobře dopadlo, úplnou náhodou jsem chytil termín na 27. října, takže všechno proběhlo v klidu, ale když jsem tu tak seděl a přemýšlel jsem nad naprostou absurditou celé situace, tak jsem si říkal: Co to je, himbajz, za nesmysl?!

sinfin.digital