Částečná mobilizace, nebo částečná kapitulace? Putin svými kroky přiznává vlastní bezradnost

GLOSA JANA PALIČKY | Válka na Ukrajině trvá již více než 200 dní. Původně na tři dny plánovaná „speciální vojenská operace“ rozhodně nevychází dle přání a plánů ruského prezidenta Vladimira Putina, který se aktuálně potýká s poměrně masivní a hlavně úspěšnou protiofenzivou Ukrajinců v Chersonské oblasti. Vyhlášení částečné mobilizace tak není velkým překvapením. Člověk nemusí být žádným válečným analytikem, aby pochopil, že Rusku začíná téct do bot a Putin dává světu na odiv nikoliv sílu ruské armády, ale spíše sílu vlastního zoufalství a bezradnosti.

Poté, co Rusko v únoru letošního roku přestalo svět balamutit, že žádná invaze nebude, jen probíhá jakési blíže nespecifikované cvičení u ukrajinských hranic, a sousední zemi napadlo, přešaltovala kremelská propaganda na verzi, že o válku vlastně vůbec nejde. Byla to jen speciální vojenská operace a za tři dny mělo být hotovo. 

Tři dny se protáhly na více než dvě stě dní, bezproblémové dobytí Kyjeva se nekonalo a územní zisky Ruska z uplynulých takřka sedmi měsíců se v posledních týdnech daří Ukrajincům pomalu, ale jistě dobývat zpět pod svou kontrolu. Ruská armáda je na ukrajinském území čím dál více demoralizovaná, začíná převládat i sílící deziluze samotných vojáků, kteří začínají chápat, že nejsou žádnými hrdiny, které by místní obyvatelstvo vítalo jako osvoboditele. Nyní Vladimir Putin ohlásil částečnou mobilizaci, čímž vlastně jen potvrdil, že moc neví, jak s nepříznivým vývojem situace naložit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Zvládne Rusko zásobovat dalších 300 tisíc mobilizovaných, když to nezvládá ani u současných 100 tisíc nasazených vojáků?
  • Proč argumentace, kterou Putin ospravedlňuje mobilizaci, nedává žádný smysl?
  • Jak může vypadat budoucí vývoj a proč bychom měli být s optimismem opatrní?
sinfin.digital