Čau lidi a díky za všechny prachy! Babiš si z Česka udělal dotační samoobsluhu, jaká nemá obdoby

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | „Přesně, jak jsem říkal. Česká republika nebude muset vracet ani korunu.“ Když jsem četl tento tweet podepsaný jménem Andreje Babiše, musel jsem se ujistit, že nejde o falešný účet. Nemohl jsem uvěřit, že by se premiér ve střetu zájmů mohl tak drze smát lidem do očí. Vracet peníze totiž nebudeme jen proto, že jsme o proplacení sporných dotací Evropskou unii ani nežádali a kolos Agrofert místo toho přiživujeme čistě ze státního rozpočtu.

Když se Andrej Babiš stal ministrem financí, koloval tenhle vtip: „Všeci kradnú, iba ja čerpám“. Tehdy jsme ještě netušili, že nynější premiér tuto satiru dalece překoná. Srovnejme kauzu Čapí hnízdo s tím, jak nezákonně proudí veřejné peníze do Agrofertu: Kvůli údajnému podvodu s dotací padesát milionů na zmíněnou farmu Babišovi stále hrozí obžaloba. Za stovky milionů či miliardy korun, které dostává v rozporu se zákonem o střetu zájmů „jeho“ holding, jsou ale trestně odpovědní příslušní úředníci. Babiš jen čerpá a tváří se, že s tím nemá nic společného.

Teď trochu odbočíme: když kdysi prasklo, že spolupracující skupina politiků a pracovníků ROP Severozápad tunelovala tento dotační fond, řešilo se to jako zločinné spolčení. Současný premiér přišel na něco lepšího. Jako hlava exekutivy nic přímo nerozhoduje, ale má na všechno vliv. Ministři a státní aparát pracují pro něj. Do poslední chvíle Agrofert dostával peníze z dotačních programů, i když už všichni museli vědět, že to u Evropské komise nemůže projít. A když unijní audit definitivně potvrdil, že takhle tedy ne, prostě vše zacáloval státní rozpočet a EU jsme o proplacení nežádali.

Zní to celé naprosto neuvěřitelně. Několik let si s námi vláda hraje na slepou bábu, lže nám do očí, že u Agrofertu probíhají standardní žádosti o dotace, i když ví, že na ně nemá nárok. Nechává ho uspět a následně mu vyplácí celé částky. Protože se ale nechce dostat do křížku s Evropskou komisí, ani nezkouší žádat o zpětné proplacení těchto projektů. Pak sklapne past a veškeré náklady jdou na vrub českých daňových poplatníků. Podle Agrofertu a jeho mluvčího je vše v pořádku...

Jak to vůbec nazvat? To přece není zločinné spolčení či obyčejná korupce. Snad mafiánský stát?

Babiš si z republiky udělal svou dotační samoobsluhu. To se v celém státním aparátu včetně vlády, která stojí v jeho čele, nenajde nikdo, kdo by řekl dost? Skutečně celá Česká republika patří Andreji Babišovi, pracuje pro něj a hájí jeho zájmy? Jak to, že paralýza jde tak daleko, že mlčí i nezávislí žalobci? Co dělá pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která se ráda chlubí tím, že stála u počátku vyšetřování ROP Severozápad? Je snad toto spolčení méně závažné? Nebo jde naopak o tak velkou věc, že si na ni netroufá?

sinfin.digital