Češi jsou rasisti. Opravdu? Komentář Alexandry Udženija | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Češi jsou rasisti. Opravdu? Komentář Alexandry Udženija

Češi jsou rasisti. Opravdu? Komentář Alexandry Udženija

Většina z nás asi zaznamenala nedávná slova nizozemského ministra zahraničí Stefa Bloka, který řekl, že východní Evropa uprchlíky odmítá a kdyby se nějaký přestěhoval třeba do Prahy, stejně by ho prý místní zbili. Poukazoval tím na neochotu zemí východní Evropy přijímat uprchlíky. No nevím, taková myšlenka mi přijde absurdní a vyvěrá z čiré nevědomosti. Za poslední dekádu u nás nedošlo k téměř žádnému útoku na cizince. Nebudu ani nijak zvlášť připomínat, že posledním útokem spjatým s cizinci bylo naopak surové napadení číšníka v centru Prahy právě ze strany party turistů z Nizozemí. Ale budiž.

Jenže tento názor, že Češi nechtějí přijímat uprchlíky, protože jsou rasisté, zaznívá poměrně často. A to hlavně z úst části české politické reprezentace, některých neziskových organizací a různých radikálních levicových spolků. Zásadně s takovým tvrzením nesouhlasím. A vysvětlím proč.

Naše společnost se totiž staví naprosto bezproblémově k migraci z Ukrajiny nebo ze Slovenska. Asijské komunity se u nás také dlouhodobě těší oblibě. Když je to přirozené, pozvolné a nejsou to lidé z kultury s totálně odlišnými hodnotami, bez problému se začlení mezi ostatní. A nikdo si toho vlastně ani nevšímá.

Když ministerstvo vnitra odmítlo udělit politický azyl pronásledovaným čínským křesťanům, zvedla se u nás nebývalá vlna solidarity. V 90. letech jsme zcela dobrovolně přijali tisíce lidí z bývalé Jugoslávie. Odmítám tedy tvrzení, že by Česká republika byla totálně uzavřená a netolerantní společnost.

Smysl pro realitu není rasismus

Pravda jest, že Češi odmítají masovou migraci ze specifických destinací a ze specifické kultury. Odmítáme, aby nám někdo diktoval, jak má naše republika vypadat, např. zaváděním povinných kvót na přerozdělování migrantů. A v tom je podstatný rozdíl. A je to tak správně.

Takové odmítání totiž není založené na nějakém iracionálním pocitu strachu, ale na naprosto reálných obrazech, jak společnost, která takové migranty přijala, vypadá. Vždyť vzpomeňme na nedávné oslavy mistrovství světa ve fotbale. Multikulturní a vyspělá francouzská společnost slavila vypálenými automobily, vyrabovanými obchody, nepokoji v ulicích a střety s policií. Ta homogenní a „nevyspělá“ chorvatská společnost slavila veselím, rachejtlemi, polibky a vínem.

Obrázky každodenního života ze zemí a měst, kde se masové migraci z Afriky a Blízkého východu podvolili, jsou výmluvné. Teroristické útoky, výjimečný stav ve Francii, který trvá od roku 2015, rekordní kriminalita ve Švédsku a desítky tzv. no-go zón a mnoho dalšího.

Odmítání něčeho takového tak pochopitelně nelze nazvat rasismem, nebo ukázkou naší netolerance, ale prostou obranou našeho bezpečí a způsobu našeho života!

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Pravidla, tolerance a bezpečí

Koneckonců fakt, že na našem území nebyl spáchán žádný teroristický čin není dán tím, že bychom nebyli pro teroristy zajímavý cíl. Jako člen NATO a účastník zahraničních vojenských operací jsme cíl jako každá jiná země. Nepřítomnost teroristů na našem území je dána nepřítomností podhoubí, ze kterého by mohli vzejít. Těžko nám bude někdo vysvětlovat nebo nás tlačit do toho, abychom si podobné podhoubí sami pěstovali. Žít v bezpečí a míru je základní lidská touha už od nepaměti.

Nenechme si vnutit pocit, že jsme netolerantní a že musíme někomu dokazovat naší solidaritu.

Tolerance může fungovat jen pokud funguje ve společnosti určitý řád. V České republice našlo nový domov mnoho cizinců a všichni, co tu stráví delší čas, potvrzují to samé. Česká republika je krásná země, plná milých a dobrosrdečných lidí, kteří jsou ochotni se o svůj domov s vámi podělit, pokud dodržujete základní pravidla.

Jaká to jsou? Pracuj, dodržuj naše zákony, zvyky a buď hrdý na naši společnou kulturu, chovej se slušně a jednej s ostatními tak, jak chceš, aby oni jednali s tebou. Na těch pravidlech nevidím nic špatného. Dělají z naší země to, čím skutečně je. Krásné, bezpečné a mírumilovné místo k životu. Budeme si ho bránit za každou cenu.

Tak pán Bůh s námi a zlé pryč.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.