Česko potřebuje silného vítěze voleb, jinak ho čeká masakr trpaslíků

Petr Holec

GLOSA PETRA HOLCE | Ústavní soud dal zrušením části volebního zákona politikům do rukou odjištěný granát. Začali jednat, a jak už to v politice bývá, tak každý hlavně podle toho, co je nejvýhodnější zrovna pro jeho stranu. Každopádně platí, že jestli Česko něco fakt potřebuje, pak silného vítěze voleb. Jinak nás čeká masakr trpaslíků.

Úvodní teze se dnes ale zdá být snad ještě toxičtější než poslanecké duo Volný/Bojko, které si ve sněmovně brzy vyslouží lavici obehnanou plexisklem. Zhruba před deseti lety totiž Česko postihla destrukce dosavadního polistopadového politického systému, která dodnes neskončila. Jejím výsledkem v poločase je i to, že na troskách „tradičních“ partají vyrostlo hnutí ANO coby jediná silná samostatná strana. A právě to teď trefil granát Ústavního soudu nejhůř. 

Menší strany naopak ucítily šanci, jak s Babišem zúčtovat, takže se logicky kloní k takovému volebnímu zákonu, který pro to bude vyhovovat. Měly by si ale dát pozor, s čím si hrají. Posledních dvacet let totiž nabízí i velké poučení z krizového vývoje: volební systém kdysi směrem k sobě „ohnuly“ ODS a ČSSD, když ještě střídavě vyhrávaly volby se zisky, o kterých se jim dnes ani nezdá. Kvůli „férovosti“ přepočtu hlasů ale téměř nemohly vládnout. Záhy trefilo jejich vlastní dílo i je a padly až někam na jednociferné volební zisky. 

Dnes jsou z obou „malé“ strany a třeba ČSSD by aktuální lidovecký návrh mohl spasit před politickou smrtí. Jenže záchrana a posílení politických trpaslíků je cestou do pekla. Anebo na Slovensko, které k němu nemá moc daleko a kde se každé čtyři roky mění i politické strany. Co je na tom „férového“? Samozřejmě že vůbec nic. Snad jen to, že jsou v tom všichni Slováci spolu. 

Nikoho proto nepřekvapí, že s lidoveckým návrhem nového volebního zákona nesouhlasí hlavně ANO, jež svými preferencemi stále ještě ční nad zbytkem stran a posledními čísly se k němu blíží jen koalice Pirátů a STAN. ANO proto prosazuje jediný volební obvod a taky bonus pro vítěze voleb, který není v jiných zemích vůbec neobvyklý. Jak totiž kdysi správně tvrdil i současný šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, než minulý týden pomohl zrušit vlastní dílo, volební zákon musí taky umožnit vládnout. 

Malé politické strany, což jsou dnes v Česku téměř všechny, by proto měly myslet taky na budoucnost země než jen na svůj zisk v letošních volbách, kdy chtějí „finálně“ zúčtovat s Babišem. Ostatně ANO nezůstane politickým hegemonem navždy a i dnešním malým stranám se možná už brzy může nějaký bonus pro vítěze voleb hodit. Nikdo ve sněmovně nepotřebuje deset stran, které tam nyní máme a z nichž některé sotva přežívají. Místo nich Česko potřebuje pár partají schopných vládnout. 

Lidovecký návrh volebního zákona zkouší posílit hezkou českou tradici, kdy vlády na úkor vítězů voleb formují pidistrany reprezentující pár set tisíc voličů. Podle „férového“ přepočtu hlasů by po posledních sněmovních volbách nedala dohromady sněmovní většinu ani současná koalice ANO a ČSSD držená komunisty, ani celá „opopětka“ Pirátů, STAN, ODS, TOP 09 a lidovců. A co pak? Nejspíš jako obvykle. Kvůli téhle volební férovosti jsme toho už viděli fakt dost, s politiky totiž umí hotové divy! Jen to bývá nefér k voličům.

sinfin.digital