Českou politiku možná čeká největší změna od listopadu 89. Podívejte se na divoké scénáře

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Prezidentská volba možná bude pro mít pro českou politiku mnohem větší význam, než jsme si mohli dosud myslet. A zdaleka nejde jen o politickou budoucnost Andreje Babiše, byť se od ní mnohé bude odvíjet. Určitě jste zaznamenali konec marketingového týmu, který Babiše posledních mnoho let obklopoval. Je to radikální krok a dá se čekat, že podobně radikální bude i uvažování šéfa hnutí ANO.

Momentálně víme, že Česko je rozděleno na zhruba dvě poloviny, občas se používá označení Česko A a Česko B. Petr Pavel zvítězil zejména proto, že se mu podařilo oslovit i část voličů Česka B. Pod povrchem ovšem probíhá tektonický zlom, který je pro budoucnost mnohem důležitější. V posledních parlamentních volbách jsme viděli jeho náznaky a v prezidentských volbách se projevil značně. Mohli bychom jej pojmenovat také jako děti Husákových dětí, tedy potomci vůbec nejsilnější generace české a československé historie.

Volební účast věkové skupiny mezi 18 a 29 lety roste a v současnosti už přesahuje 60 procent. Volby v roce 2025 tak ovlivní naprosto zásadně, protože ještě naroste a my nyní jistojistě víme, že je to věková skupina, která má o věci veřejné zájem. Danuši Nerudové se podařilo získat na velmi „mladém“ programu zhruba 14 procent hlasů. Vzpomeňme i na slušný výsledek Pirátů se STAN v parlamentních volbách, byť nebyl tak jednoznačný.

sinfin.digital