Cesta do hlubin Zemanovy duše. Komentář Jany Havligerové

Na Pražský hrad vstoupil před čtyřmi roky, historie jeho panování by vydala na kapesní kroniku zásahů do vládnutí, faulů a řekněme nekorektních výroků. Nemusíte dlouho přemýšlet, o kom je řeč. Mistrem konfliktů je Miloš Zeman, současný prezident, suverénně a trvale nejpopulárnější politik v zemi.

Úřadu se ujal složením slibu 8. března 2013, do čtyř let a do dne hodlá na večírku ve Španělském sále Pražského hradu zhruba devíti stovkám vybraných příznivců oznámit, jestli bude na funkci hlavy státu znovu kandidovat. Kdyby řekl ne, byl by to skutečně šok. Zeman sice šokuje s gustem, ale tentokrát – s pravděpodobností blížící se jistotě − nabízenou příležitost nevyužije. Nejen proto, že opětovnou kandidaturu mu všemi deseti doporučilo sedm nejbližších spolupracovníků.

Exkluzivně: Je dost obtížné si představit, že by v přímé volbě mohl Zemana někdo porazit, říká expert

Zeman má v ruce všechny trumfy. Má dostatek času na kampaň, jeho opakovaná roadshow po krajích, městech, podnicích a školách ani nic jiného není. Zdraví mu slouží, s obstaráním padesáti tisíc podpisů si také vrásky dělat nemusí. Připomeňme, Zeman oznámil, že v případě kandidatury se bude obracet na občany a podporu od politických stran nebo hnutí by bral jako gesto. Potřebné parafy pro něj tak jako při minulé volbě hodlá pořídit Strana práv občanů. Ke sběru podpisů se už přihlásil také spolek Blok proti islamizaci, začít hodlá hned 10. března. Současného prezidenta považuje za jediného ochránce republiky proti „nelegální migraci a plíživé islamizaci Evropy“. To jsou ale jenom technické záležitosti. Podstatná je vnitřní Zemanova motivace.

Celý komentář si můžete přečíst na webu E15.

SDÍLET
sinfin.digital