Cesta k návratu se otevírá. Pro Babiše by teď mohlo být výhodnější neblokovat vznik nové vlády

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Nová většina ve sněmovně je jasná, výrazná a nezpochybnitelná. Sto osm poslanců neměla ani první vláda Václava Klause, o které se traduje, že byla v tomto ohledu jednou z nejpevnějších. A i kdyby z koalice nakonec vycouvali Piráti, 104 mandátů z dvou set je ještě pořád většina, kterou by Petru Fialovi jeho předchůdci na postu premiéra záviděli.

Za normálních okolností by tedy vše mělo směřovat ke svolání nové sněmovny, prezident by měl bez okolků pověřit sestavením vlády lídra nové většiny, pak ho bez nějakých průtahů jmenovat premiérem a nakonec na jeho návrh jmenovat novou vládu. Ta by pak do třiceti dnů předstoupila před poslance s žádostí o důvěru. A opět: za normálních okolností by se toto vše mělo stihnout řekněme do Vánoc, nejpozději do ledna, pokud by se vyjednávání v nějakém bodě nečekaně zadrhla.

Jenomže v Česku už nějaký čas normální poměry nepanují. Což je také jedna z příčin úspěchu obou předvolebních koalic. Může za to prezident Miloš Zeman, který už dlouho před volbami řekl, že sestavením vlády nepověří toho, kdo bude schopen sestavit většinovou vládu, nýbrž lídra nejsilnější sněmovní strany bez ohledu na to, zda bude schopen většinu v dolní komoře poskládat. A nejsilnější sněmovní frakcí je po víkendových volbách hnutí ANO Andreje Babiše.

Tím to ale nekončí. V neděli se Zeman sešel s Babišem, aby byl vzápětí převezen do Ústřední vojenské nemocnice, neboť se mu opět zdravotně přitížilo. Stalo se tak bez toho, že by někdo z jeho okolí veřejnost informoval o tom, jaké má Zeman plány, pokud jde o jmenování nového premiéra. Dostojí svým předvolebním slibům, anebo se podvolí nové sněmovní aritmetice? Nevíme. Situace je dokonce natolik nejasná, že nikdo netuší, zda je prezident s ohledem na své chatrné zdraví vůbec schopen povolební vyjednávání moderovat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se pro server lidovky.cz nechal pouze slyšet, že Babiš nezískal od prezidenta Zemana pověření k sestavení vlády. Termíny dalších schůzek podle mluvčího Hradu určí prezidentovo zdraví. Klíčová otázka nyní je, zda to pověření Babiš vlastně chce. Zda je pro něj v danou chvíli výhodné stát v cestě nové sněmovní většině, a tedy vzniku nové vlády. Ta úvaha je prostá. Co když je na tom prezident natolik zle, že už není způsobilý svůj úřad vykonávat? V takovém scénáři musí všichni aktéři počítat s tím, že nás celkem brzo čekají prezidentské volby.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč je pro Babiše výhodnější neblokovat sestavení nové vlády?
  • Jak by mohl těžit z vypsání předčasných prezidentských voleb?
  • A jak mu v tomto smyslu nahrává současná situace?
sinfin.digital