Chcete nás? Na ČSSD zbyl do voleb jen odpad

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Českou politiku zachvátila záchranná spojovací mánie a sama proto nechce zůstat ani ČSSD. Ta se stejně jako lidovci nebo TOP 09 nachází v komatózním stavu a kdysi jedné ze dvou nejsilnějších partají hrozí vypadnutí ze sněmovny. Šéf ČSSD Jan Hamáček proto rozeslal všem členů strany dotazník, aby se vyjádřili k možnostem předvolební spolupráce. Problém je, že na ČSSD zbyl jen politický „odpad“.

Kdyby ČSSD byla moderní levicí, měla by nejblíž k Pirátům i STAN. Piráti by mohli starší kádry z Lidového domu naučit práci s internetem a zkušení sociální demokraté by jim na oplátku vysvětlili, že totální transparentnost politiku ničí podobně jako netransparentnost. Jenže ČSSD není moderní levicí. Tomu se dlouhé roky zuby nehty bránila, když popírala současnou socioekonomickou realitu. Takže jí nyní zbyli zhruba stejní voliči jako komunistům: nejvíc lidé nad šedesát let z venkova, kteří se určitě netopí v blahobytu.

Logickým spojencem by proto pro ČSSD byli komunisti, které sužuje nápadně podobná bída: i oni v posledních sněmovních volbách schytali sedmiprocentní výprask a i jim sebral voliče (polo)koaliční partner jménem ANO. Tahle volební družba ale nepřipadá v úvahu už jen kvůli méně přátelské historii obou stran, byť by vlastně šlo o „návrat“ komunistů domů po sto letech zla. Sociální politikou má ČSSD blízko i k lidovcům, ti se ale momentálně radši přilepili na ODS. V Lidovém domě to totiž nebezpečně smrdí porážkou.

V ČSSD proto mluví například o nekoaličním spojení s odboráři, Zelenými nebo Budoucností. Nejvyšší odboráře strana do politiky už vytáhla několikrát, v českém i evropském parlamentu díky ní usedli Richard Falbr, Milan Štěch nebo Jaroslav Zavadil. Ten ČSSD vedl před osmi lety do voleb v Praze a dostal tady přes osm tisíc preferenčních hlasů. I současný „táta“ odborářů Josef Středula jistě může někoho oslovit, ČSSD ale určitě nespasí. Na to strana volně padá už moc dlouho, přes deset let.

A je dnes dokonce tak toxická, že se od ní v posledních krajských volbách distancovali i její hejtmani. A i zmínění Zelení to proto nyní radši zkoušeli na Piráty se STAN, k nimž mají svou anarchistickou DNA blíž. Zelení už jednou ve vládě usedli, když je jejich bývalý šéf Martin Bursík „znásilnil“ do koalice s ODS a lidovci. Skončilo to již zmíněnou anarchií, když se i pidistrana dokázala obdivuhodně rozdvojit. Tehdy ovšem Zelení aspoň politicky existovali, když samostatně prošli do sněmovny.

Poslední dobou se ale i oni nacházejí v kómatu a toho mají v Lidovém domě celkem dost i bez nich. A hnutí Budoucnost? To se vyvinulo ze Zelených a Idealistů, kteří se předtím pro změnu vyvinuli z mládí ČSSD. Jejich politickou DNA vyčtete z jejich kréda. „Oligarchové zatím bezostyšně prosazují své zájmy. Pánové Křetínský, Kellner, Bakala, Babiš, Tykač a další pustoší naši krásnou zemi a rozkrádají budoucnost nás všech i našich dětí,“ píše se v něm například. I Piráti vedle toho vypadají vcelku příčetně, když si zamknete byt.

A mimochodem: v podstatě neexistující hnutí má předsedu a předsedkyni, což vždycky slibuje „snadnou“ spolupráci. ČSSD si navíc volební spolupráci se Zelenými i Budoucností vyzkoušela v loňských senátních volbách, když obě party dodaly „sílu“ Jiřímu Dienstbierovi a Michalu Šmardovi. Ani jeden ze známých kádrů ČSSD do Senátu neprošel. Pravda o ČSSD je totiž tristní: strana nemá populárního lídra ani program a nezbyl na ni ani volební parťák. V podstatě je pro voliče zbytečná.  

sinfin.digital