Čím hůř, tím líp. Video se synem nejvíc pomáhá Babišovi. Komentář Petra Holce

Petr Holec

03. 12. 2018 • 20:00

Když vypukla kauza tajně pořízeného videa s jeho synem, vzkázal premiér a šéf ANO Andrej Babiš opozici, že takhle se ho určitě nezbaví. Budete mě muset porazit v demokratických volbách, řekl doslova. Teď jeho slova podpořil volební model agentury Kantar CZ dělaný pro Českou televizi během poslední kauzy: zatímco ANO podle něj od října posílilo o 5 procentních bodů na 32,5 procenta, je většina ostatních sněmovních stran na hranici pětiprocentní volitelnosti.

Ze Sněmovny by znovu vypadli TOP 09 i lidovci, pro které by to ostatně nebyla premiéra ani v praxi. SPD, STAN, ČSSD i KSČM se drží mezi 5-6 procenty, i ony tedy stojí v rámci statistické chyby jednou nohou mimo Sněmovnu. Na 19 procent naopak posílili Piráti a na 16 procent ODS; tyhle dvě strany, které si vzájemně kradou voliče a poslaly do předpeklí TOP 09, teď zhruba dají dohromady stejně hlasů, jako drží samo ANO, proti kterému se nejvíc vymezují.

Jenže kdyby případné předčasné volby dopadly v duchu posledního volebního modelu, zbyl by na ně jako možný koaliční partner nejspíš jen STAN. Hnutí kolem Petra Gazdíka si z vlastního volebního opojení v komunálních volbách v roce 2014 začalo říkat „žádaná nevěsta“, nakonec se z něj ale po několika rozvodech a námluvách ze zoufalství s jinými stranami stala spíš malá prodejná holka.

O moc lepší koaliční potenciál ovšem nevychází ani na ANO; na to by znovu (možná) zbyli komunisti, ČSSD a případně SPD. Přičemž do velké míry platí, že stejně jako ODS s Piráty „kamarádsky“ pohřbívají TOP 09, dělá ANO sotva volitelné trpaslíky ze svých vlastních koaličních partnerů. „Někteří lidé vnímají aktuální dění jako nechutnou štvanici na premiéra, podpořili by ho natruc,“ vysvětlil posilování ANO spoluautor průzkumu Pavel Ranocha. Není to poprvé a nejspíš ani naposled.

„Ten, kdo hlasování o nedůvěře vládě vyvolal, měl mít nějaký plán B, který chyběl,“ řekl k posledním číslům v České televizi šéf Senátu za ODS Jaroslav Kubera. Zřejmě mluvil o vlastní straně: právě ODS totiž říkala, že plán B není potřeba, protože ten po případném pádu vlády prostě vzejde až z nové reality. Tu teď místo toho stvrzuje další průzkum: v podstatě nyní „existují“ jen tři strany: jasně dominantní ANO, „tradiční“ ODS a sněmovní nováčci – Piráti. „Tradiční“ levice mizí.

Sázka na Piráty je ovšem podobně jistá jako sázka na to, že Tomio Okamura řekne pravdu. Momentálně převzali politický protest, nejen v Praze se ale po posledních volbách stali systémem. Protest teď budou muset proměnit – anebo taky ne – nejen v průjezdnou Prahu a nové bydlení, jen s internetem už si nevystačí. Když se jim to nepovede, vrátí se do pirátské obskurnosti, v níž se jim léta tak dařilo.

Problém s Piráty na celostátní úrovni je, že jde o partu opozičních katů a trockistů, kteří si nejsou jistí ani naším členstvím v NATO. ANO ukročilo doleva a téměř vymazalo levici, jednou nohou ale pořád zůstává i napravo, když odmítá nejen zvyšování daní pro lidi i velké firmy. Spolu s ODS tvoří dvojici etablovaných stran, které spolu sice hlasitě bojují, paradoxně si ale moc nekradou voliče a nakonec si možná zbudou i do vlády – pokud překonají deklarovaný odpor vůči sobě.

Loňské a letošní volby i všechny možné „kauzy“ proti Babišovi opakovaně ukazují, že opozice šéfa ANO neporazí jeho vlastními zbraněmi. Na to si prostě v minulosti nasekala až moc vlastních kauz. Sebepoškozování, říká se tomu taky.

Někteří „experti“ tvrdili, že kauza s Babišovým synem posílí komunisty a SPD. Fakt? Zase se „expertně“ spletli: nejvíc znovu posílila Babiše, byť jeho pětiprocentní posílení zatím ukázal jediný průzkum. Už několikery volby v řadě zato potvrdily Babišova slova, že ho konkurence bude muset porazit právě v nich. A taky že by si sama měla dávat pozor na různá videa. Voliči na nich totiž mnohdy vidí jiné věci než opoziční politici. Kdybych měl rád konspirační trolly, mohl bych si myslet, že za synem do Ženevy poslal novináře sám Babiš.

SDÍLET