Články odjinud

Čím hůř, tím líp. Video se synem nejvíc pomáhá Babišovi. Komentář Petra Holce

Čím hůř, tím líp. Video se synem nejvíc pomáhá Babišovi. Komentář Petra Holce

Když vypukla kauza tajně pořízeného videa s jeho synem, vzkázal premiér a šéf ANO Andrej Babiš opozici, že takhle se ho určitě nezbaví. Budete mě muset porazit v demokratických volbách, řekl doslova. Teď jeho slova podpořil volební model agentury Kantar CZ dělaný pro Českou televizi během poslední kauzy: zatímco ANO podle něj od října posílilo o 5 procentních bodů na 32,5 procenta, je většina ostatních sněmovních stran na hranici pětiprocentní volitelnosti.

Ze Sněmovny by znovu vypadli TOP 09 i lidovci, pro které by to ostatně nebyla premiéra ani v praxi. SPD, STAN, ČSSD i KSČM se drží mezi 5-6 procenty, i ony tedy stojí v rámci statistické chyby jednou nohou mimo Sněmovnu. Na 19 procent naopak posílili Piráti a na 16 procent ODS; tyhle dvě strany, které si vzájemně kradou voliče a poslaly do předpeklí TOP 09, teď zhruba dají dohromady stejně hlasů, jako drží samo ANO, proti kterému se nejvíc vymezují.

Jenže kdyby případné předčasné volby dopadly v duchu posledního volebního modelu, zbyl by na ně jako možný koaliční partner nejspíš jen STAN. Hnutí kolem Petra Gazdíka si z vlastního volebního opojení v komunálních volbách v roce 2014 začalo říkat „žádaná nevěsta“, nakonec se z něj ale po několika rozvodech a námluvách ze zoufalství s jinými stranami stala spíš malá prodejná holka.

O moc lepší koaliční potenciál ovšem nevychází ani na ANO; na to by znovu (možná) zbyli komunisti, ČSSD a případně SPD. Přičemž do velké míry platí, že stejně jako ODS s Piráty „kamarádsky“ pohřbívají TOP 09, dělá ANO sotva volitelné trpaslíky ze svých vlastních koaličních partnerů. „Někteří lidé vnímají aktuální dění jako nechutnou štvanici na premiéra, podpořili by ho natruc,“ vysvětlil posilování ANO spoluautor průzkumu Pavel Ranocha. Není to poprvé a nejspíš ani naposled.

„Ten, kdo hlasování o nedůvěře vládě vyvolal, měl mít nějaký plán B, který chyběl,“ řekl k posledním číslům v České televizi šéf Senátu za ODS Jaroslav Kubera. Zřejmě mluvil o vlastní straně: právě ODS totiž říkala, že plán B není potřeba, protože ten po případném pádu vlády prostě vzejde až z nové reality. Tu teď místo toho stvrzuje další průzkum: v podstatě nyní „existují“ jen tři strany: jasně dominantní ANO, „tradiční“ ODS a sněmovní nováčci – Piráti. „Tradiční“ levice mizí.

Sázka na Piráty je ovšem podobně jistá jako sázka na to, že Tomio Okamura řekne pravdu. Momentálně převzali politický protest, nejen v Praze se ale po posledních volbách stali systémem. Protest teď budou muset proměnit – anebo taky ne – nejen v průjezdnou Prahu a nové bydlení, jen s internetem už si nevystačí. Když se jim to nepovede, vrátí se do pirátské obskurnosti, v níž se jim léta tak dařilo.

Problém s Piráty na celostátní úrovni je, že jde o partu opozičních katů a trockistů, kteří si nejsou jistí ani naším členstvím v NATO. ANO ukročilo doleva a téměř vymazalo levici, jednou nohou ale pořád zůstává i napravo, když odmítá nejen zvyšování daní pro lidi i velké firmy. Spolu s ODS tvoří dvojici etablovaných stran, které spolu sice hlasitě bojují, paradoxně si ale moc nekradou voliče a nakonec si možná zbudou i do vlády – pokud překonají deklarovaný odpor vůči sobě.

Loňské a letošní volby i všechny možné „kauzy“ proti Babišovi opakovaně ukazují, že opozice šéfa ANO neporazí jeho vlastními zbraněmi. Na to si prostě v minulosti nasekala až moc vlastních kauz. Sebepoškozování, říká se tomu taky.

Někteří „experti“ tvrdili, že kauza s Babišovým synem posílí komunisty a SPD. Fakt? Zase se „expertně“ spletli: nejvíc znovu posílila Babiše, byť jeho pětiprocentní posílení zatím ukázal jediný průzkum. Už několikery volby v řadě zato potvrdily Babišova slova, že ho konkurence bude muset porazit právě v nich. A taky že by si sama měla dávat pozor na různá videa. Voliči na nich totiž mnohdy vidí jiné věci než opoziční politici. Kdybych měl rád konspirační trolly, mohl bych si myslet, že za synem do Ženevy poslal novináře sám Babiš.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818