Unikly další screenshoty soukromých zpráv politiků a byznysmenů? To je dobře! Čím víc je strašidel, tím menší strach vzbuzují

Taky máte v telefonu složku „K vydírání“? A jste tak organizovaní, že ji máte podle jmen a kauz? A říkáte si, že váš čas přijde? Jen abyste nebyli zklamaní…

Vážená kolegyně Zuzana Válková ve své glose pro Český rozhlas zmínila zvláštní rys doby, totiž „kulturu screenshotů“. Však víte, o co jde. Ne?

V nejvyšších patrech to jsou screenshoty - „vyfocené“ obrazovky počítačů a telefonů, kde je nějaký zajímavý obsah - zpráv od politických oponentů i souputníků, kde je cokoli peprného. Totéž vedou někteří byznysmeni, dělá se to mezi studenty, dělá se to mezi partnery, na sociálních sítích se screenshotuje leccos od leckoho, dělá to kde kdo, a naprostá většina z toho jen tak zbůhdarma leží na discích a úložištích. 

Je to takové zachycení digitální stopy dotyčných lidí, když máte obavu, že by popřeli své chování, měli snahu stopu smazat, nebo snad, nedejbože, vstoupit do politiky. Pak, myslíte si, přijde váš okamžik: vytáhnete screenshot, zamáváte jím před zraky veřejnosti a veřejnost se pohoršeně otočí na screenshotovaného a bude zle.

Screenshot je totiž něco jako „uniklý odposlech“. Znáte tu příchuť zakázaného, jemný opar šmíráctví a taky nezlomnou důvěru v pravdivost nahraného pokaždé, když slyšíte „uniklý odposlech“? Však je to odposlech, tam přece ti lidé nelžou, nevymýšlejí si, to se nedá nafingovat…

Samozřejmě že můžou i v odposlechu lhát, stejně jako vy lžete do telefonu, že za to zpoždění zakázky fakt může subdodavatel. I v odposlechu jsou výmysly, báchorky, i odposlech se dá upravit - nejen střihem, ale i rámováním. Proč uniklo zrovna toto zrovna sem? Kdo únik zařídil a co tím sleduje?

Pro screenshoty platí totéž: jejich zfalšování je naprosto primitivní záležitost pro každého, kdo umí aspoň trochu s fotoeditorem, ale v mysli lidí, kterým screenshoty ukážete, funguje stejný mechanismus jako u odposlechů. Totiž naprosto iracionální, ale emotivně silná důvěra, že to tak opravdu je, že se díváte na odhalenou pravdu. Tedy vlastně stejný princip, jaký funguje u konspiračních teorií - máte pocit, že jste nahlédli za oponu světské přetvářky a pochopili podstatu věcí.

sinfin.digital